Zachęcamy do zapoznania się z cyklicznymi raportami naszej firmy członkowskiej Actia Forum dot. sektora portowego – polskiego oraz bałtyckiego w pierwszej połowie 2022 roku.
Actia Forum ma ponad 20 lat doświadczenia w zakresie consultingu, organizacji wydarzeń oraz obsługi PR. Rzetelność, zaangażowanie i indywidualne podejście do każdego wyzwania to filary, na których zbudowano markę cieszącą się zaufaniem szerokiego grona klientów.
W pierwszej połowie 2022 r. łączne przeładunki w 10 największych portach kontenerowych na Bałtyku zmniejszyły się o 2,9% do 4,3 mln TEU. Największym portem kontenerowym na Bałtyku jest Port Gdańsk (+2,4%, 1 073 902 TEU). Duży udział w przeładunkach kontenerowych Portu Gdańsk mają transshipmenty do/z Rosji. Jednak pierwszy miesiąc po wprowadzeniu sankcji był dla Portu Gdańsk bardzo udany. Największy terminal kontenerowy DCT odnotował w marcu bieżącego roku rekordową liczbę przeładowanych kontenerów, mianowicie 206 645 TEU, o 9% więcej niż dotychczasowy miesięczny rekord ze stycznia 2020 roku. Pierwszy spadek przeładunków kontenerów w Porcie Gdańsk był zauważalny w kwietniu, wówczas port odnotował spadek obrotów o 1,8% w stosunku do kwietnia 2021, natomiast w maju spadek wyniósł 7,5% w stosunku do maja 2021. Z kolei w czerwcu wolumeny kontenerów spadły tylko o 0,3%.
Rapoty zostały opracowane przez Ewelinę Ziajka, Specjalistkę ds. analiz rynkowych oraz Monikę Rozmarynowską-Mrozek, Liderkę projektów konsultingowych.
Raporty są dostępne poniżej: