Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza powstała, aby połączyć biznesowe możliwości regionu z potrzebami rynku. Jesteśmy partnerem w budowaniu silnych przedsiębiorstw, aktywnego samorządu i nowoczesnej nauki.
Połączone doświadczenia pozwoliły na stworzenie Ekosystemu dla biznesu, środowiska przyjaznego gospodarce opartą na wiedzy i nowoczesnych technologiach.
Jesteśmy najaktywniejszą i dynamicznie rozwijającą się organizacją w regionie. Integrujemy firmy o podobnym podejściu, misji i przekonaniach. Razem dbamy o lokalną społeczność i efektywność biznesu.
Pomorze. To miejsce doskonałe, zarówno do życia, jak i do prowadzenia biznesu. Jako Regionalna Izba Gospodarcza wspieramy lokalną gospodarkę, stawiając na integrację, wymianę myśli i edukację.
Konsekwentnie współtworzymy z samorządami strategię rozwoju regionu, budujemy platformę wzajemnych działań i doświadczeń integrujących biznes i samorządy oraz lokalną społeczność.
Dbamy o relacje międzynarodowe i angażujemy się w globalne projekty, czerpiąc ze sprawdzonych doświadczeń i potencjału naszych ekspertów. Razem na nowo definiujemy potrzeby rynku i wspólnie na nie odpowiadamy. Z wizją patrzymy w przyszłość. Jesteśmy prawdziwą zmianą.
VII 2008
Pierwszych 68 firm założycielskich uwierzyło w projekt utworzenia Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza
I 2009 - podpisanie umowy z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej oraz Międzynarodowym Stowarzyszeniem Pracowników Instytucji Rynku Pracy
BALTIC SUPPLY VI 2010 - XII 2012 - 3mln euro. Projekt międzynarodowy, 14 krajów partnerskich
VII 2010 - X 2014 - nagrodzony przez Komisarza UE jako najlepszy projekt ourplacementowy - 18 mln, 730 bezrobotnych
Projekt, który miał na celu wesprzeć przedsiębiorczość osób pozostających bez zatrudnienia, będących w trakcie ostatniego roku nauki.
XII 2010 - Utworzenie FREE - Fundacji Rozwiązań EkoEnergetycznych
VI 2011 - Powstanie Stowarzyszenia na Rzecz Elektrowni Jądrowej w Woj. Pomorskim
XI 2011
Konferencja nt. stanu gospodarki wodnej w Polsce (na przykładzie Dolnej Wisły)
Ogólnopolska Konferencja Ekologów i Inwestorów ECOdialog2011
Realizacja projektu, promującego innowacyjne rozwiązania oraz komercjalizację badań naukowych poprzez nawiązanie i rozwój współpracy między środowiskiem biznesu i nauki.
2012 - I edycja Konkursu
40 gmin objętych konkursem
XI 2012 - VIII 2015
II edycja. Pomoc zwalnianym pracownikom Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. 360 osób bezrobotnych
XI 2012 - Konferencja w Parlamencie Europejskim. Bruksela
Program rozwoju Wyższej Szkoły Bankowej w Gdańsku. Projekt realizowany w partnerstwie z WSB w Gdańsku oraz PBS DGA.
Projekt, który miał na celu budowanie postaw przedsiębiorczych wśród studentów. Był realizowany w partnerstwie z Uniwersytetem Gdańskim oraz Uniwersytetem w Dreźnie.
Ogólnopolski program aktywnej edukacji ekologicznej oraz dialogu społecznego „Razem o łupkach” realizowany w 3 województwach – etap 2
X 2014
Uruchomienie Kaszubskiego Inkubatora Przedsiębiorczości w Kościerzynie
VI 2015
Porozumienie na rzecz utworzenia PCAiM
VI 2016
Opracowanie ogólnych zasad oraz poszczególnych elementów identyfikacji.
VII 2016 - VI 2023
Ponad 2100 pomorskich MŚP objętych wsparciem doradczym i szkoleniowym
VI 2017 - III 2018
635 uczniów objętych stażami zawodowymi,
4 konkursy zawodowe
X 2018
Pomorskie Centrum Arbitrażu i Mediacji (PCAiM) - uruchamia projekt "Biznes wybiera mediacje"
VII 2018
Uroczystość stała się okazją do podpisania porozumienia i zacieśnienia współpracy między RIGP a Politechniką Gdańską.
X 2018
Pierwsza w Polsce międzynarodowa konferencja poświęcona technologiom wodorowym.
Promujemy alternatywne metody rozwiązywania sporów. Start projektu „Biznes wybiera mediacje”.
Podpisanie porozumienia w sprawie utworzenia Pomorskiej Doliny Wodorowej
IX 2019 - 2021 - III edycja konkursu
650 uczniów objętych stażami zawodowymi,
5 konkursów zawodowych
XII 2019 - 2021
Lider organizacyjny i merytoryczny w zakresie ISP3 i ISP4
IX 2020
Zmiana formuły na online. Zwiększenie świadomości biznesu i społeczeństwa dotyczącej zeroemisyjnych technologii.
Absolwent Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego oraz Podyplomowego Studium Prawno-Managerskiego i Podyplomowego Studium Public Relations na Wydziale Zarządzania Politechniki Gdańskiej. Fundator Fundacji Pomorskiego Inkubatora Przedsiębiorczości. Doświadczony manager – realizujący szereg zadań z obszaru współpracy biznesu, JST oraz NGO’s. Dysponuje szeroką, aktualizowaną wiedzą w obszarze kierowania oraz funkcjonowania organizacyjnego, wynikającą z doradzania firmom oraz instytucjom w obszarze funduszy unijnych, pozyskiwania grantów na cele edukacyjne i szkoleniowe, kojarzenia partnerów gospodarczych oraz analizy możliwości rozwoju organizacji.
Ekonomista, absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wyższej Szkoły Bankowej. Posiada 9 - letnie doświadczenie zarządcze zdobywane zarówno w lokalnych, jak również ogólnopolskich organizacjach. Współtworzył i zarządzał siecią akademickich Inkubatorów przedsiębiorczości na Pomorzu, w ramach której wsparł we wdrożeniu na rynku prawie 1000 projektów biznesowych pochodzących ze środowiska akademickiego. Prowadził trójmiejski oddział akceleratora dla start-upów Business Link. Aktywnie zaangażowany w liczne inicjatywy wspierające rozwój tzw. ekosystemu start-upowego. Obecnie prowadzi fundusz inwestycyjny Aligo Venture Capital.
Mgr inż Nauk Technicznych. Absolwent wydziału Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.
Prezydent Rady Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, założyciel i prezes Sescom S.A. - dostawcy usług Facility Management dla sieci handlowych w Europie. Przewodniczący Rady Uczelni Politechniki Gdańskiej.
Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego na kierunku Ekonomia. Współtworzył Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza. Prezes Zarządu oraz Członek Rad Nadzorczych wielu spółek na rynku regionalnym: SESCOM S.A., GPK sp. z o.o., NAGPROT Sp. z o.o., LUPIN ENERGY PL Sp. z o.o., BP-ENERGY Sp z o.o. Wspólnik w Europejskim Holdingu Doradczym Sp. z o.o. Jest również członkiem Rady Nadzorczej Fundacji Wspierania Kultury i Edukacji oraz pełni funkcję Prezesa Fundacji Tradycji Oręża Polskiego. Ekspert w dziedzinie gospodarki. Chętnie dzieli się swoim doświadczeniem i wiedzą z zakresu doradztwa ekonomiczno - prawnego.
Radca prawny i mediator, doświadczony prawnik gospodarczy. Specjalizuje się w prawie gospodarczym i prawie spółek. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Aktualnie, w trakcie przygotowań do otwarcia przewodu doktorskiego. Ukończył m.in. Studia Podyplomowe „Praktyczne aspekty integracji europejskiej” w Akademii Polonijnej oraz odbył wiele szkoleń, wśród których można wymienić m.in.: “Strategic planning” w Harvard School of Public Health. Twórca i Prezes Pomorskiego Centrum Arbitrażu i Mediacji. Członek Kapituły Biznes Wybiera Mediacje. Partner Zarządzający i radca prawny w Pawłowski Skromak Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych sp.k., założyciel Kancelarii.
dr Katarzyna Strzała-Osuch, prof. PSW, magister ochrony środowiska (Uniwersytet Gdański), doktor nauk ekonomicznych (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu).
Z zawodu nauczyciel akademicki/menedżer wysokiego szczebla z doświadczeniem, popartym sukcesami, w zarządzaniu uczelnią, ubiegania się o środki zewnętrzne i zarządzania projektami (Certyfikat IMPA, typ D), w tym projektami Erasmus+, a także zarządzania instytucjami publicznymi i niepublicznymi.
Obecnie zatrudniona w Powiślańskiej Szkole Wyższej na stanowisku Rektora (kadencja 2023-2027), wcześniej Prorektora ds. Rozwoju i Współpracy (2015-2023). Autorka licznych dokumentów, analiz i publikacji z zakresu ekonomiki i racjonalności finansowania inwestycji, ale przede wszystkim szkolnictwa wyższego, w tym organizacji, realizacji i rozwoju kształcenia na kierunkach medycznych i nauk o zdrowiu.
Posiada doświadczenie eksperckie w zakresie analiz z zakresu przedsiębiorczości, racjonalności finansowania, analiz ekonomiczno-społecznych, szkolnictwa wyższego, w tym jakości i doskonalenia zarządzania uczelnią, w tym jej trwałym rozwojem. Była i jest członkiem i ekspertem rad społecznych, grup roboczych oraz komisji konkursowych m.in.: Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Urzędu Marszałkowskiego województwa pomorskiego i innych.
Urodzona w Kwidzynie, na stałe mieszka w Gdańsku, matka dwóch córek – Julii i Pauliny.
Dyrektor, członek zarządu firmy EUROPLASTIC POLSKA Sp z.o.o, która działa na rynku tworzyw sztucznych. Powstała w 2005 roku dbając o środowisko naturalne i mając świadomość konieczności powtórnego przetwarzania odpadów. Produkcja jest oparta w 100% o surowce wtórne. Głównymi produkowanymi wyrobami są doniczki mające zastosowanie w szkółkarstwie i ogrodnictwie.
Przedsiębiorca, pracownik badawczo-dydaktyczny Politechniki Gdańskiej, szkoleniowiec oraz praktyk i doradca w tematyce Zarządzania projektami, motoryzacji, Service Design oraz Design Thinking.
Od 13 lat związany z Zarządzaniem Projektami w ramach działalności na Politechnice Gdańskiej oraz w międzynarodowym Stowarzyszeniu zrzeszającym Project Managerów, gdzie pełni funkcję Przewodniczącego Rady Pomorskiej Grupy Regionalnej IPMA Polska.
Menedżer projektów w rodzinnej firmie motoryzacyjnej ANRO w Gdańsku. Aktywny działacz w organizacjach non-profit (pracował m.in. w organizacjach studenckich, Kołach Naukowych, Stowarzyszeniach i w wielu innych). Organizator wielu seminariów, szkoleń, konferencji oraz kongresów w tematyce swoich zainteresowań zarówno naukowych jak i biznesowych takich jak: nowe technologie, zarządzania projektami, Design Thinking oraz umiejętności miękkie.
Specjalizuje się w projektowaniu usług, zarządzaniu projektami oraz jest miłośnikiem i specjalistą w branży motoryzacyjnej. Przedsiębiorca i osoba z pozytywnym nastawieniem do życia, który swoimi czynami stara się zmieniać świat na lepsze.
Ekspert w dziedzinie ICT z ponad 17-letnim doświadczeniem. Obecnie Head of Data w House Electrum Induce, gdzie opracowuje i wdraża strategie zarządzania danymi dla projektu VPP. Wcześniej, jako CTO w F44 Sp. z o.o., kierował projektami badawczo-rozwojowymi w obszarze innowacyjnych formatów danych.
Posiada również doświadczenie jako Software Engineer w GeoAtomed Sp. z o.o., gdzie odpowiadał za architekturę platformy internetowej. Jego kariera obejmuje także role kierownicze w SDC Sp. z o.o. i SESCOM S.A., gdzie odpowiadał za rozwój oprogramowania, zarządzanie projektami IT oraz budowę pionierskiego systemu zarządzania incydentami w rozproszonej sieci obiektów typ retail oraz systemu wspomagającego efektywność energetyczną obiektów.
Naukowiec i przedsiębiorca, Absolwent Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej oraz Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Instytutu Biotechnologii i Medycyny Molekularnej (IBMM), współzałożyciel spółek SensDx oraz GeneMe.
Laureat, kierownik oraz zarządzający ok. 20 projektami badawczo-rozwojowymi nastawionymi na komercjalizację: VENTURES FNP, IMPULS FNP, LIDER, Szybka Ścieżka, POIR, TechMatStrateg NCBR oraz SME Instruments.
Współwłaściciel kilku spółek z branży: consultingowej, kosmetycznej, diagnostycznej, nanotechnologii czy biotechnologii m.in.: GeneMe Sp. z o.o., Vector Technology Transfer Fund Sp. z o.o., EventPlug Sp. z o.o. oraz SensDx S.A.
Dyrektor Centrum Kształcenia Zawodowego “Nauka“.
Pedagog, germanistka, dyrektorka szkół podstawowych i średnich. Od 2001 r. dyrektor i właściciel Centrum Kształcenia Zawodowego „Nauka” w Tczewie. CKZ „Nauka” jest małym przedsiębiorstwem prywatnym, skupiającym szereg szkół funkcjonujących na prawach placówek publicznych. W sumie w szkołach tych kształci się rocznie ok. 1000 uczniów i słuchaczy. CKZ „Nauka” prowadzi także pion kształcenia ustawicznego, doradztwo pedagogiczne, psychologiczne i zawodowe.
Prezes zarządu firm: ENEPOL sp. z o.o. – Warszawa, Photovoltaic Development OOD – Sofia. Absolwent Leningradzkiego Instytutu Elektrotechnicznego. W latach osiemdziesiątych pracował w Centralnym Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Elektronicznego Sprzętu Powszechnego Użytku (COBRESPU), a następnie jako szef Działu Innowacji i Wdrożeń w Warszawskich Zakładach Telewizyjnych ELEMIS. Od 1991 roku prezes Fabryki Telewizorów „Brabork” w Kwidzynie, następnie w latach 1995–2002 prezes Philips Consumer Electronics Industries Poland.
Od 2002 do 2010 prezes Jabil Circuit Poland, a od 2004 również prezes Jabil Assembly Poland. W latach 2009–2010 dyrektor operacyjny Jabil Polska, Rosja i Ukraina. Jabil jest firmą zajmującą się produkcją elektroniki, m.in. telewizorów, mierników elektrycznych i modułów fotowoltaicznych. Pełni także funkcję doradcy Zarządu Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji.
Doświadczony przedsiębiorca, absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Gdańskiej, działacz społeczny i gospodarczy, Członek Prezydium i założyciel Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza w latach 2008 – 2010, urzędnik samorządowy szczebla wojewódzkiego, doświadczony manager.
Michał Górski ukończył m.in. szkolenie o zasadach tworzenia samorządu gospodarczego w krajach Unii Europejskiej w Brukseli, kursy z zarządzania małą firmą, szkolenie w zakresie budowania marki turystycznej organizowane przez POT i wiele innych. W 1985 założył firmę usług elektrycznych, sportowych, gastronomicznych i doradczych Górski International.
Pełnił m.in. funkcję Prezesa Fundacji Agencji Rozwoju Regionalnego w Gdańsku, Dyrektora Bałtyckiego Instytutu Gmin w Gdańsku – Oddziału Fundacji Promocji Gmin Polskich w Warszawie, regionalnego przedstawiciela Instytutu Badań nad Demokracja i Przedsiębiorstwem Prywatnym w programie „Regionalny Monitoring Swobody Działalności gospodarczej”, pełnomocnika i członka Zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza w Gdańsku, Dyrektora Departamentu Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Od 2013 realizował jeden z największych projektów w branży turystycznej jako Prezes Zarządu Spółki Pętla Żuławska w Elblągu. Dodatkowo w latach 2004–2018 działał jako Członek założyciel Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w Gdańsku.
Leszek Kalkowski – lider, strateg i wieloletni przedsiębiorca. Swoje doświadczenie w tworzeniu firmy oraz jej zarządzaniu rozpoczął w 1984 roku od tworzenia spółdzielni pracy, a następnie poprzez zarządzanie siecią sklepów handlowych i zakładami kuśnierskimi zlokalizowanymi w Trójmieście. Zdobywając bogate doświadczenie w zarządzaniu firmami, współpracy z klientami, w 1992 roku Pan Leszek Kalkowski założył PIKA Sp. z o.o. Ideą utworzenia spółki było wcześniejsze doświadczenie biznesowe, jak również fakt, iż Pan Leszek Kalkowski, założyciel i wieloletni Prezes Zarządu dostrzegł wśród trójmiejskich organizacji i przedsiębiorstw zapotrzebowanie na usługi związane ze wparciem procesów biznesowych klientów w zakresie zarządzania informacją.
Pan Leszek Kalkowski, rozwijając i wspierając procesy biznesowe w swojej spółce, bardzo licznie udziela się w życiu gospodarczym, jak również wspiera ciekawe inicjatywy gospodarcze mające wpływ na rozwój Małych i Średnich Przedsiębiorstw, poprzez udział w organizacjach pracodawców takich jak: Pomorski Związek Pracodawców LEWIATAN, Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, Executive Club, Potwierdzeniem wieloletniego zaangażowania w sprawy gospodarcze i budowanie partnerstwa publiczno-prywatnego, jest otrzymanie powołania na członka Konwentu Gospodarczego przy Rektorze Politechniki Gdańskiej na lata 2020-2024.
Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomicznej (obecnie Uniwersytet Gdański) w Sopocie.
Posiada bogate doświadczenie w pracy w organach nadzorczych spółek, m.in. Prezes Zarządu PSS „Społem” w Gdańsku (1976-1991), Prezes Zarządu „Agrowektor” S.A. w Gdyni (1991-1993), przewodniczący Rady Nadzorczej Agencji Rozwoju Pomorza Gdańskiego (1996-1997) oraz zastępca Przewodniczącego Rady Nadzorczej Stoczni Gdynia S.A. (2002-2006).
W 2002 roku złożył z wynikiem pozytywnym egzamin dla kandydatów na członków rad nadzorczych w spółkach Skarbu Państwa.
Od 1993 roku Prezes Zarządu w Spółce „Nord Consulting” Sp. z o.o. w Sopocie, jednej z najdłużej działających firm doradczych na Wybrzeżu, świadczącej usługi w zakresie wyceny i inwentaryzacji składników majątkowych, pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, doradztwa finansowego i inwestycyjnego oraz obsługi księgowej.