W Międzynarodowym Forum klimatycznym w Gdańsku, które odbyło się pod auspicjami UN Global Compact w środę 4 listopada, wzięło udział ponad 240 osób. Uczestnicy reprezentowali samorządy i ich stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa, uczelnie i instytuty badawcze, parki naukowe oraz klastry.
Podczas wydarzenia, które transmitowane było online, uczestnicy mieli okazję posłuchać debat zaproszonych ekspertów z całego kraju oraz z innych państw Unii Europejskiej, i zadać im pytania. Odbyły się także warsztaty o tym, jak osiągnąć społeczny konsensus, odejść od hiperkonsumpcji czy jak zapewnić samorządom tarczę ochronną związaną z kosztami ekologicznej transformacji.
Debata koncentrowała się na solidarności klimatycznej, do której w dobie kryzysu klimatycznego nawołuje obchodząca w tym roku 75-lecie powstania Organizacja Narodów Zjednoczonych. Jej częścią jest inicjatywa United Nations Global Compact, która działa od 20 lat. UN Global Compact na partnera inicjatywy wybrało region pomorski, a pomysł na forum już dwa lata temu miał nieżyjący prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który chciał aby właśnie na Pomorzu zbudować przestrzeń do debaty w kontekście solidarności klimatycznej.
Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza z przekonaniem zgadza się z wnioskami, które pojawiły się podczas debaty — “Jedynie systemowe działania i współpraca wszystkich sektorów mogą poprawić sytuację i wyhamować zmiany klimatyczne”.