layer-121

Dzieje się w Izbie

Scroll Down
Kalendarz Newsletter

Pomorscy przedsiębiorcy na Islandii - relacja z Misji Gospodarczej.

W dniach 29.03.2022 r. – 02.04.2022 br. odbyła się misja gospodarcza na Islandię, organizowana przez Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza w ramach projektu Pomorski Broker Eksportowy. Wydarzenie adresowane było do przedsiębiorców z sektora MŚP, działających w  branży budowlano-wykończeniowej.

 

Celem wizyty było nawiązanie relacji biznesowych, bezpośredni kontakt kontrahentów zagranicznych z polskimi firmami, pogłębienie wiedzy o rynku islandzkim oraz szansach na rozwinięcie działalności eksportowej. Misje gospodarcze są jednym z elementów projektu PBE,  który wspiera  przedsiębiorców z województwa pomorskiego m.in w rozwoju działalności eksportowej. 


W ciągu czterech intensywnych dni, pomorscy przedsiębiorcy aktywnie uczestniczyli w spotkaniach B2B z islandzkimi firmami, podczas których zostały m.in przedstawione informacje na temat produktów i usług, które firmy oferują eksportowo. 

 

 

Spotkania odbyły się z następującymi firmami:

 

  • GG Verk ehf. 
    Wiodąca firma budowlana w Islandii - założona w 2006 roku jako niewielka firma rodzinna. Obecnie jest jedną z dziesięciu największych na rynku budowlanym w Islandii. Finansuje, projektuje i buduje nieruchomości komercyjne i prywatne. W 2016 roku przeszła od prowadzenia działalności wyłącznie na rynku budowlanym B2B (zarówno projekty publiczne, jak i prywatne dla inwestorów) do projektowania, budowy i sprzedaży domów na rynku B2P. 
  • Bestla.
    Założona w marcu 2014 r. Początkowo niewielka firma rodzinna, założona przez ojca i syna - Garðara Erlendssona - wykonawcę i blacharza, oraz Jóna Ágústa Garðarsona - inżyniera mechanika i energetyka, dyrektora zarządzającego. Bestla posiada duże doświadczenie w zakresie projektowania, rozwoju, budowy i utrzymania nieruchomości. Zespół firmy tworzą kierownicy projektów, technicy, stolarze, blacharze oraz hydraulicy. Wsparcie w profesjonalnym działaniu zapewnia również szereg wykwalifikowanych konsultantów. Firma zatrudnia 14 etatowych pracowników, ale co roku z Bestlą współpracuje 70 etatowych podwykonawców.  
  • Ístak.
    Założona w 1970 roku, działa nieprzerwanie od ponad pół wieku. Solidna firma wykonawcza, która obsługuje różnorodne projekty budowlane, elektrownie, projekty przemysłu energochłonnego, roboty ziemne, budownictwo portów oraz budowę dróg i mostów. Ístak jest liderem na islandzkim rynku wykonawców i ma szeroki wpływ na rozwój budynków i innych konstrukcji, zarówno w Islandii, jak i za granicą. Firma działa zgodnie z polityką jakości, której celem jest m.in. posiadanie w swoich szeregach doświadczonej i wykwalifikowanej kadry oraz terminowe wykonywanie prac wysokiej jakości.


W dalszej kolejności uczestnicy misji wzięli udział w części oficjalnej -  wizycie w Ambasadzie Rzeczpospolitej Polskiej w Reykjaviku. Podczas spotkania z Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Islandii - Panem Gerardem Pokruszyńskim, podjęte zostały tematy dotyczące  współpracy gospodarczo - politycznej między Polską a Islandią, sytuacji ekonomicznej na Islandii, a także możliwości i potencjału eksportowego produktów oraz usług na ten rynek.


Misję w ramach projektu Pomorski Broker Eksportowy zorganizowała Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza, którą reprezentowali: Magdalena Raczyńska, Dyrektor Centrum Rozwoju Eksportu oraz Marek Kruszewski, Manager ds. współpracy międzynarodowej. W wydarzeniu wzięło udział 5 pomorskich firm: System sp. z o.o., Bertrand sp. z o.o. sp.k., 3Bdist Tomasz Łukiański, Bysewo Kolor sp. z o.o., EGIN Consulting Marcin Lewicki.


Dziękujemy bardzo wszystkim przedsiębiorcom oraz osobom zaangażowanym w organizację misji. Z roku na rok rośnie wartość polsko - islandzkiej wymiany gospodarczej, a powodzenie i sukces misji pokazuje jak pomorscy przedsiębiorcy mogą wykorzystać możliwości eksportowe na islandzkim rynku. 

r4r2r3r1r5r6r7

Aleja Grunwaldzka 82

80–244 Gdańsk

Telefon:

+48 58 305 23 25

E-mail:

biuro@rigp.pl

O nas
Członkostwo
Projekty
Izba poleca
Informacje