layer-121

Dzieje się w Izbie

Scroll Down
Kalendarz Newsletter

50 pomorskich firm rozwija biznes z coachem innowacji

Już 50 firm z Pomorza skorzystało z coachingu innowacji. Rezultat? Houseboaty, system do zdalnego zarządzania ruchem TIRów w porcie czy technologia produkcji pieczywa bez konserwantów. W czwartek 26 maja w Gdańsku i w piątek 27 maja w Gdyni można zapisać się na coaching innowacji. Indywidualne i bezpłatne sesje przedsiębiorcy i coacha innowacji to metoda na to, aby przekonać się, że inwestycja w projekt badawczo-rozwojowy jest osiągalna dla pomorskich mikro i małych firm z każdej branży.

 

Zarejestruj się na dni informacyjne i konsultacje, które odbędą się 26 maja w Gdańsku w Olivia Business Centre przy Al. Grunwaldzkiej 472 D, (Budynek Olivia Six, zarejestruj się na: https://www.innovationcoach.pl/ i 27 maja w Gdyni w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym (zarejestruj się na: https://ppnt.pl). Dowiedz się, jak skorzystać z usługi coachingu innowacji i poznaj pomorskich przedsiębiorców, którzy już mają swojego coacha innowacji.

 

Przy wsparciu coachingu innowacji pomorscy przedsiębiorcy wypracowali już kilkadziesiąt nowatorskich koncepcji i produktów. Takim przykładem są domy na wodzie, tzw. houseboaty, których użytkownik nie musi posiadać uprawnień sternika, oprogramowanie do zdalnego zarządzania ruchem TIRów na zamkniętym obszarze, np. w porcie czy opracowanie nowej formuły produkcji pieczywa bez sztucznych dodatków i konserwantów.


Z coachem innowacji pomorska firma wypracuje pomysł na produkt.


Nowe zastosowanie produktu, który już istnieje lub jego usprawnienie to jedna z dróg na rynkowy upgrade firmy, a ten proces można sfinansować z pieniędzy unijnych. Trzeba tylko odwagi, bo sam pomysł oraz ścieżkę realizacji można wypracować z coachem innowacji.


– W województwie pomorskim są tysiące firm, które jeszcze nie spróbowały swoich sił w pozyskaniu pieniędzy publicznych na rozwój biznesu. Stworzyliśmy więc program wsparcia dla przedsiębiorców, którzy stawiają lub będą stawiać pierwsze kroki na drodze do innowacji – mówi Katarzyna Walczyk-Matuszyk, która kieruje Innovation Coach z ramienia Centrum Projektów Badawczych UE przy Instytucie Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk.

 

Dla Pomorzan, którzy chcą być innowacyjni

 

Katarzyna Walczyk-Matuszyk, która odpowiada za organizacją coachingu innowacji dla przedsiębiorców zaznacza, że sesje z trenerem innowacji są zarezerwowane dla tychprzedsiębiorców, którzy nie mają jeszcze żadnych doświadczeń w sięganiu po unijne pieniądze na projekty badawczo-rozwojowe.


– Dostrzegliśmy, że po fundusze na rozwój prac badawczo-rozwojowych sięgają te same firmy, które raz spróbowały, przekonały się, że da się i chcą więcej. Naszym celem jest dotarcie do przedsiębiorców, którzy planują rozwijać swoją firmę, są otwarci na nowe rozwiązania, a jednocześnie mają różne obawy i przez to nie próbują swoich sił w pozyskaniu pieniędzy publicznych – tłumaczy Walczyk-Matuszyk. – Często zgłaszają się do nas przedsiębiorcy, którzy mają obawy czy na pewno ich branża nadaje się do wdrażania innowacji, a także czy ich firma poradzi sobie z realizacją pomysłu. Konsultacje z ekspertem rozwieją wszelkie wątpliwości – zapewnia Katarzyna Walczyk-Matuszyk.


Innowacja to także pomysł na nowe zastosowanie produktu.


Z kolei Maciej Cieślak, pomorski trener biznesu i jeden z coachów innowacji przypomina, że innowacja to rozwiązanie, które nie muszą oznaczać rewolucji. – Część osób utożsamia innowacyjność z osiągnięciami, które – dosłownie – zmieniły świat. Tymczasem Komisja Europejska podkreśla, że innowacja może być też rozumiana jako wypełnienie niszy w danej branży, nowe zastosowanie produktu, który już istnieje lub jego usprawnienie – mówi Maciej Cieślak.


Aby skorzystać z bezpłatnej usługi coachingu innowacji wystarczy zgłosić swoje przedsiębiorstwo do programu na stronie www.innovationcoach.pl/zglos-firme

Innovation Coach to projekt realizowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej w partnerstwie z Instytutem Podstawowych Problemów Techniki Polskiej Akademii Nauk (IPPT PAN).


***
Kontakt dla mediów:
Ewa Kuźniar
pro science
533 371 181
e.kuzniar@proscience.pl

 

Aleja Grunwaldzka 82

80–244 Gdańsk

Telefon:

+48 58 305 23 25

E-mail:

biuro@rigp.pl

O nas
Członkostwo
Projekty
Izba poleca
Informacje