layer-121

Dzieje się w Izbie

Scroll Down
Kalendarz Newsletter

Zapraszamy na seminarium pt. Ameryka Łacińska: ¡Vamos a Honduras y Panamá!

Zapraszamy na kolejne webinarium z cyklu

Ameryka Łacińska:
¡Vamos a Honduras y Panamá!
 

 

Kiedy: środa 23 września 2021 r. godz. 15:00 – 17:00
Gdzie: Live online/onsite Hotel Scandic Gdańsk

 

Bezpłatna rejstracja - KLIKNIJ.

 

Podczas spotkania omówimy sytuację gospodarczą na wskazanych rynkach, możliwości eksportowe i inwestycyjne, szanse i zagrożenia oraz formy wsparcia dla polskich przedsiębiorców.

Po wakacyjnej przerwie utrzymamy gorący, latynoski klimat środkowoamerykański, czyli porozmawiamy o tym ciekawym regionie,  który stanowi pomost między Ameryką Północną i Ameryką Południową.

 

Honduras
W ostatnich latach Honduras jest na drugim miejscu co do wielkości tempa wzrostu w Ameryce Środkowej, zaraz za Panamą, a Bank Światowy donosi, że kraj ten ma ogromny potencjał do jeszcze szybszego wzrostu w nadchodzących latach. Wśród atrakcyjnych aspektów, które kraj ma do zaoferowania inwestorom, znajdują się: rosnąca i młoda siła robocza, z pracownikami dostępnymi po bardzo konkurencyjnych stawkach. Poza tym kraj może się poszczycić rosnącą bazą przemysłową, strategiczną lokalizacją w pobliżu Meksyku i innych głównych gospodarek Ameryki Północnej oraz ciągłymi wysiłkami rządu na rzecz dywersyfikacji eksportu.

Przez lata najważniejszym sektorem było rolnictwo oparte przede wszystkich na dwóch produktach – bananach i kawie, jednak od kilku lat Honduras prowadzi aktywną i konsekwentną politykę modernizacji gospodarki poprzez zmniejszanie udziału rolnictwa oraz stopniowego uniezależniania eksportu od kawy i bananów. Prowadzona jest polityka wsparcia produkcji i eksportu towarów nietradycyjnych takich jak skorupiaki, melony, ananasy, arbuzy, mrożonki, olej palmowy czy homary.

W sektorze usług najszybsze tempo wzrostu notuje wspierana przez władze turystyka szczególnie w rejonie Wysp Zatokowych i pasie wybrzeża karaibskiego.

Na uwagę zasługuje też fakt, że dziś jest już 70% produkowanej w tym kraju energii pochodzi ze źródeł odnawialnych, w tym aż 11% z ogniw fotowoltaicznych. Stawia to ten kraj na trzecim miejscu w Ameryce Łacińskiej (po Chile i Meksyku) pod względem wykorzystania energii słonecznej.

 

Panama
Panama jest drugim w świecie (po Hong Kongu) największym centrum handlowym i bankowym, stąd wszelkie procedury eksportowo/importowe są znacznie uproszczone. Z uwagi na położenie geograficzne oraz funkcjonowanie Kanału Panamskiego kraj ten jest międzynarodowym centrum redystrybucji dóbr i komunikacji międzynarodowej, tak towarowej jak i pasażerskiej.

Gospodarka Panamy jest oparta na dobrze rozwiniętym sektorze usług, w tym zwłaszcza związanych z zarządzaniem Strefą Kanału Panamskiego i strefami wolnocłowymi (przede wszystkim w Colón), logistyką, obrotem portowo – morskim, transportem morskim („tania bandera”), bankowością, ubezpieczeniami i turystyką. Uważana jest za gospodarkę otwartą, dynamiczną i stabilną.

Kraj ten jest wysoko oceniany w rankingach pod względem wolności gospodarczej, a prowadzenie działalności gospodarczej powszechnie traktuje się jako obarczoną niewielkim ryzykiem.

 

Agenda wraz z formularzem rejestracyjnym są dostępne TUTAJ.

Aleja Grunwaldzka 82

80–244 Gdańsk

Telefon:

+48 58 305 23 25

E-mail:

biuro@rigp.pl

O nas
Członkostwo
Projekty
Izba poleca
Informacje