layer-121

Dzieje się w Izbie

Scroll Down
Kalendarz Newsletter

Sojusz Cyfrowy UE - LAC

14 marca br. w Bogocie (Kolumbia) został powołany do życia Sojusz Cyfrowy pomiędzy UE i krajami latynoamerykańskimi i karaibskimi. W uroczystości powołania udział wzięli wysocy przedstawiciele państw regionu oraz krajów członkowskich UE, a także przedstawiciele instytucji CELAC i UE, w tym m.in. Wiceprzewodnicząca KE Komisarz Margrethe Vestager.

 

Celem Sojuszu jest wspieranie rozwoju bezpiecznej, odpornej i skoncentrowanej na człowieku infrastruktury cyfrowej zapewniającej transparentność, prywatność i prawa cyfrowe. Jest to pierwsze międzykontynentalne partnerstwo cyfrowe uzgodnione między obydwoma regionami w ramach strategii inwestycyjnej Global Gateway, oferty UE na rzecz zaufanych i trwałych połączeń z krajami partnerskimi.

 

Sojusz zapewni forum dla regularnego dialogu na wysokim szczeblu i współpracy w kwestiach priorytetowych. Obie strony będą współpracować w kluczowych obszarach cyfrowych, takich jak infrastruktura, otoczenie regulacyjne, rozwój umiejętności, technologia, przedsiębiorczość i innowacje oraz cyfryzacja usług publicznych, a także dane z obserwacji Ziemi oraz aplikacje i usługi nawigacji satelitarnej.

 

Będzie opierać się na dwóch ważnych platformach koordynacyjnych, tworząc synergie w obu regionach i między nimi: Centrum D4D (Digital4Development) dla partnerów Team Europe (instytucje i kraje członkowskie UE) oraz ECLAC (Komisja Gospodarcza ONZ ds. LAC) dla partnerów z Ameryki Łacińskiej i Karaibów. W realizację sojuszu zaangażowane będą rządy, prywatne zainteresowane strony, międzynarodowe instytucje finansowe, organizacje międzyrządowe i pozarządowe, społeczeństwo obywatelskie i środowisko akademickie.

 

Szczegółowe informacje nt. Sojuszu Cyfrowego można znaleźć TUTAJ oraz TU.

Aleja Grunwaldzka 82

80–244 Gdańsk

Telefon:

+48 58 305 23 25

E-mail:

biuro@rigp.pl

O nas
Członkostwo
Projekty
Izba poleca
Informacje