layer-121

Dzieje się w Izbie

Scroll Down
Kalendarz Newsletter

SEMINARIUM „AMERYKA ŁACIŃSKA: ¡VAMOS A COSTA RICA Y GUATEMALA!”

Serdecznie zapraszamy na kolejne seminarium z cyklu ¡Vamos a… poświęcone rynkom państw Ameryki Łacińskiej.


Wydarzenie w formule online odbędzie się w środę 11 maja 2022 roku, w godz. 15:00-17:00

 

W trakcie spotkania, wspólnie z ekspertami i przedstawicielami korpusu dyplomatycznego omówimy sytuację gospodarczą na wskazanych rynkach, możliwości eksportowe i inwestycyjne, szanse i zagrożenia oraz formy wsparcia dla polskich przedsiębiorców.\


Cykl wydarzeń „Ameryka Łacińska: ¡Vamos a…” jest organizowany przez Krajową Izbę Gospodarczą, Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza, Pomorski Broker Eksportowy i Polsko – Latynoamerykańską Radę Biznesu przy współpracy z Ministerstwem Rozwoju i Technologii, Ministerstwem Spraw Zagranicznych oraz Santander Bank.

 

Szczegółowy program wydarzenia oraz formularz rejestracyjny znajduje się TUTAJ

 

*Kostaryka.

Państwo w Ameryce Środkowej, położone pomiędzy Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy od północy z Nikaraguą (dł. granicy 309 km) i na południu z Panamą (dł. granicy 330 km). Łączna długość wybrzeża karaibskiego i pacyficznego wynosi 1290 km. Kraj wyżynno-górzysty, położony w strefie aktywności sejsmicznej (liczne wulkany). Niziny występują jedynie na wybrzeżach oraz w dolinach większych rzek: San Juan, Tempisque i Canas. Najwyższy szczyt to Chirripo Grande (3820 m n.p.m.).


Gospodarka Kostaryki jest stosunkowo stabilna, oparta na turystyce, rolnictwie i eksporcie wyrobów przemysłu elektronicznego (zwłaszcza urządzeń medycznych), rozwija się w sposób zrównoważony, w niewielkim stopniu jest zależna od przekazów z zagranicy (natomiast znacznie bardziej od inwestycji zagranicznych) i zdecydowanie mniej skorumpowana niż inne kraje latynoamerykańskie (z wyjątkiem Urugwaju i Chile). 


Na korzyść Kostaryki przemawiają także: konsekwentna polityka proeksportowa i liberalizacji handlu, historyczna już stabilność polityczna kraju i pokojowe przekazywanie władzy, polityka przyciągania inwestorów zagranicznych, w tym zachęty finansowe oferowane w strefach wolnocłowych, stosunkowo wysokie kwalifikacje pracowników, znacznie mniejsze różnice w dystrybucji dochodu narodowego niż w innych państwach regionu, korzystny poziom wskaźników konkurencyjności i postępu społecznego. 

Na uwagę zasługuje także ogromna bioróżnorodność tego kraju oraz proekologiczna polityka państwa, co przekłada się na znaczne zainteresowanie Kostaryką zagranicznych miłośników ekoturystyki. Warto wspomnieć, że z powodów ekologicznych nie są eksploatowane złoża ropy naftowej na wybrzeżu Atlantyku. Ponadto 99% energii elektrycznej wykorzystywanej w kraju generowane jest przez odnawialne źródła; zamiarem rządu jest osiągnięcie zerowej emisji CO2 do 2021 r

Na przestrzeni ostatnich lat gospodarka Kostaryki przeszła głębokie zmiany strukturalne. Dzięki inwestycjom zagranicznym o wysokiej wartości dodanej i dywersyfikacji eksportu, kraj ten wyróżnia się na tle regionu w dalszym ciągu silnie uzależnionego od rolnictwa. W 2019 r. udział poszczególnych sektorów gospodarki w tworzeniu PKB przedstawiał się następująco: sektor pierwszy: 6%, sektor drugi: 21%, sektor trzeci: 73%.

 

*Gwatemala.

Państwo położone w Ameryce Środkowej, między Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Na północy graniczy z Meksykiem, od wschodu z Belize, natomiast na południu z Hondurasem i Salwadorem – łączna długość granic wynosi 1687 km, z czego 400 km to wybrzeże morskie.

Gospodarka Gwatemali zdominowana jest przez sektor prywatny, który generuje około 90% PKB.

Usługi są sektorem o największej dynamice rozwoju, dającym zatrudnienie prawie 2/3 ludności aktywnej zawodowo.

Produkcja przemysłowa koncentruje się na lekkim montażu i przetwórstwie żywności. Jest ukierunkowana głównie na rynek krajowy oraz eksport do USA i krajów Ameryki Środkowej. Głównym motorem rozwoju tego sektora jest udział Gwatemali we Wspólnym Rynku Ameryki Środkowej (CACM). W ostatniej dekadzie dynamiczny wzrost zanotowała produkcja tekstylno-odzieżowa, której głównym odbiorcą są Stany Zjednoczone (95%). Innymi ważnymi sektorami są przemysł chemiczny, spożywczy, kosmetyczny, papierowy i metalowy. Ok. 40% towarów przeznaczonych na eksport wytwarzane jest w obrębie specjalnych stref ekonomicznych.

Rolnictwo Gwatemali natomiast można podzielić na 3 działy:

  • produkujący na eksport (kawa, banany, cukier, kardamon i jagody);
  • produkujący na rynek wewnętrzny (kukurydza, fasola, ryż);
  • nowej produkcji proeksportowej (warzywa i owoce).


Kawa, cukier, banany, a także surowiec pochodzący z rzadkiego gatunku drewna Sapodilla, potrzebny do produkcji gumy do żucia, od lat stanowią główną ofertę eksportową Gwatemali (około 18% całości eksportu). W ostatnich latach rozwinęła się także uprawa owoców, warzyw zimowych, a także kwiatów ciętych, przeznaczonych głównie na eksport.

W 2020 r. wartość eksportu produktów i usług wyniosła 13,1 mld USD i stanowiła 16,9% wartości PKB (w 2019 r. 13,6 mld USD i odpowiednio 17,6 %). Wśród produktów eksportowanych przez Gwatemalę pierwsze miejsce zajmuje odzież, następnie kawa, banany, cukier i inne produkty spożywcze oraz chemikalia.

Głównym partnerem handlowym Gwatemali pozostają niezmiennie Stany Zjednoczone, na których rynek skierowane zostało 32% eksportu. Następnie Ameryka Środkowa (30%), Unia Europejska (8%), Meksyk (4,9%) i Panama (2,2%).

Gwatemala jest stroną Stefy Wolnego Handlu CAFTA-DR między USA, państwami Ameryki Środkowej i Republiką Dominikany oraz traktatów o wolnym handlu z Tajwanem, Kubą, Meksykiem, Wenezuelą, Chile, Kolumbią, Panamą i Europejskim Stowarzyszeniem Wolnego Handlu (EFTA).

Kształt stosunkom gospodarczym Gwatemali z Polską nadaje Umowa Stowarzyszeniowa między UE i Ameryką Środkową z 2012 r.

 

 

 

Aleja Grunwaldzka 82

80–244 Gdańsk

Telefon:

+48 58 305 23 25

E-mail:

biuro@rigp.pl

O nas
Członkostwo
Projekty
Izba poleca
Informacje