layer-121

Dzieje się w Izbie

Scroll Down
Kalendarz Newsletter

Ruszają pomorskie Zielone Innowacje!

Tuż przed majówką prace nad zielonymi innowacjami rozpoczęły zespoły interdyscyplinarne z gmin: Żukowa i Gdańska. Oba cykle warsztatów odbywają się w ramach projektu Dialog i współpraca międzysektorowa motorem wdrażania zielonych innowacji w regionie. Jest to kolejny projekt realizowany przez Fundację Inicjowania Rozwoju Up Foundation.


29 kwietnia rozpoczął pracę interdyscyplinarny zespół w Gdańsku. Jego celem jest zaprojektowanie konkretnych rozwiązań na lokalne wyzwania klimatyczne. W skład zespołu weszli aktywni mieszkańcy i reprezentanci różnorodnych środowisk. Na pierwszych, z cyklu czterech warsztatów, pracowali przedstawiciele Hevelianum, Gdańskiej Fundacji Kształcenia Menedżerów, Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, Inkubatora Starter, firmy TransElephant, Agencji Rozwoju Pomorza S.A., Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Gdańska, Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej UMWP, Pracodawców Pomorza, Fundacji Twoja Rola.


Aktywiści spotkali się w Brzeźnie, w Domu Zdrojowym Hevelianum, gdzie pod okiem trenerek eksplorowali obszary wymagające lokalnego eko-działania i decydowali, którymi z nich się zajmą. “Na pierwszy plan wysunęło się kilka ważnych tematów: renaturyzacja, czyli zazielenienie tkanki miejskiej zgodnie z zasadami dialogu społecznego, edukacja rodzin i młodzieży w kwestii niemarnowania jedzenia, budowa świadomości i poczucia odpowiedzialności u osób decyzyjnych, czy też użyteczna edukacja ekologiczna dla mieszkańców Gdańska” - opowiada o warsztatach koordynatorka projektu Aleksandra Wołodko.


Celem projektu jest zbudowanie kultury współpracy i dialogu społecznego w obszarze środowiska i ekologii między lokalnymi społecznościami oraz jednostkami samorządu terytorialnego w 6 gminach Pomorza.


26 kwietnia przeprowadzono również pierwszy etap procesu w gminie Żukowo, podczas którego poruszono wrażliwe tematy społeczne i przyrodnicze. Aktywiści spotkali się w Centrum Kultury Spichlerz, gdzie rozmawiano o eko edukacji, która będzie prowadzić do zaangażowania społecznego mieszkańców. Zwrócono uwagę na to, jak istotne jest systemowe podejście do nasadzeń w gminie. „Rozmawialiśmy o przepływie wiedzy, ciągłości i świadomości lokalnej w zakresie ochrony przyrody. W dyskusji pojawił się temat platformy i przestrzeni integracji środowisk zaangażowanych i zainteresowanych działaniami na rzecz przyrody w całej gminie” – o procesie opowiada Justyna Kowalkowska, specjalistka ds. współpracy.



„Kolejne warsztaty w Żukowie i Gdańsku będą odbywały się do końca czerwca 2022, a na koniec obu procesów zaplanowane są Lokalne Fora Współpracy, na których zostaną zaprezentowane efekty pracy zespołów” – dopowiada Aneta Bożyczko, specjalistka ds. komunikacji.

Następnymi gminami, które potwierdziły chęć udziału w projekcie są gminy Lębork i Pruszcz Gdański. Oba procesy ruszą we wrześniu. Od czerwca zaplanowana jest rekrutacja do nowych zespołów.

Więcej o projekcie: www.forumrozwoju.org.pl/zielone-innowacje
Facebook Zielone Innowacje: www.facebook.com/ZieloneInnowacje

 

Kontakt:

 

Specjalistka ds. komunikacji: Aneta Bożyczko, aneta.bozyczko@upfoundation.pl, tel. 502783732

Projekt finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny. Budżet projektu wynosi 91 172,40 euro.

 

 

Aleja Grunwaldzka 82

80–244 Gdańsk

Telefon:

+48 58 305 23 25

E-mail:

biuro@rigp.pl

O nas
Członkostwo
Projekty
Izba poleca
Informacje