layer-121

Dzieje się w Izbie

Scroll Down
Kalendarz Newsletter

PSSE jedną z najlepszych Stref Ekonomicznych w Europie i na świecie

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna znalazła się wśród najlepszych stref ekonomicznych świata. W tegorocznym rankingu fDi Global Free Zones of the Year 2022 PSSE znalazła się na 7 miejscu wśród najlepszych stref ekonomicznych na świecie oraz na 2 miejscu w Europie.

 

Ranking „Global Free Zones of the Year 2022” wydawany jest przez Financial Times, jeden z najbardziej opiniotwórczych dzienników finansowych na świecie. Autorzy wskazują w publikacji najlepsze strefy ekonomiczne, zarówno w ujęciu globalnym, jak i regionalnym oraz nagradzają je w zakresie usług specjalnych. Dlatego oprócz 7 miejsca na świecie i drugiego w Europie, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna dostała także wyróżnienie za obsługę dużych przedsiębiorców, przy jednoczesnej wysokiej rekomendacji lokowania dużych projektów właśnie w obszarze jej oddziaływania.

 

fDi Magazine docenił Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną przede wszystkim za przyrost nowych inwestycji. W 2021 roku Strefa wydała rekordową liczbę decyzji o wsparciu (90). Łączny nakład projektów przekroczył 2,96 mln zł, a inwestycje przyczyniły się do powstania 633 nowych miejsc pracy. Spółka wyróżnia się pośród innych wysokim poziomem obsługi inwestorów, w tym przydzielaniem dedykowanego specjalisty, który pomaga firmie w całym procesie inwestycyjnym, w tym rozliczaniu pomocy publicznej.

 

Autorzy rankingu docenili także działania Centrum Programowania Robotów Przemysłowych, w którym prowadzone są zajęcia z obsługi robotów oraz druku 3D. CPRP okazało się sukcesem w kształceniu przyszłej kadry na potrzeby przedsiębiorców oraz rozwoju gospodarki, dlatego otrzymało wsparcie z Fundacji Velux na dalszych rozwój w wysokości 6,5 mln zł. PSSE planuje rozszerzyć projekt, obecnie trwają prace nad otwarciem kolejnych filii w Grudziądzu oraz we Włocławku.

 

Zauważone zostały także działania Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej z zakresu zielonej gospodarki. W 2021 roku rozpoczęła ona przygotowania do własnych inwestycji w budowę trzech farm fotowoltaicznych. Energia w nich wyprodukowana zostanie zaoferowana strefowym inwestorom.

 

Ponadto doceniono szeroką gamę usług oferowanych za pośrednictwem Gdańskiego Parku Naukowo – Technologicznego, w tym międzynarodowy inkubator technologiczny, specjalistyczne prototypownie Space4Makers, Strefę CoWork, a także działania na rzecz współpracy pomiędzy nauką a biznesem. Do zaistnienia PSSE na arenie międzynarodowej przyczynił się także projekt Europen Digital Innovation Hub będący częścią Programu Cyfrowa Europa. Strefa w ramach projektu, będzie pomagać firmom usprawniać procesy biznesowe, produkcyjne oraz produkty i usługi przy użyciu technologii cyfrowych.

 

- Otrzymanie tytułu jednej z najlepszych stref ekonomicznych na świecie jest dla nas ogromnym wyróżnieniem oraz niewątpliwym docenieniem naszej pracy. Realizowane przez nas działania skupiają się na czterech głównych filarach, czyli wsparciu przedsiębiorców, pomocy w rozwoju startupów poprzez działalność parków naukowo – technologicznych, promocji szkolnictwa branżowego oraz rozwoju przemysłu dzięki działalności Centrum Programowania Robotów Przemysłowych. Taki wachlarz projektów pozwala nam na kreowanie odpowiednich warunków inwestycyjnych od dostosowania podstaw edukacyjnych pod potrzeby rynku pracy, po wsparcie rozwoju światowych korporacji – mówi Przemysław Sztandera Prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
 

Aleja Grunwaldzka 82

80–244 Gdańsk

Telefon:

+48 58 305 23 25

E-mail:

biuro@rigp.pl

O nas
Członkostwo
Projekty
Izba poleca
Informacje