layer-121

Dzieje się w Izbie

Scroll Down
Kalendarz Newsletter

Nie tylko rum i cygara… Relacja z Seminarium „AMERYKA ŁACIŃSKA: ¡VAMOS A CUBA Y DOMINICANA!”

Dominikana czy Kuba? Takie pytanie zadawaliśmy ekspertom spotkania, przybliżającym polskim przedsiębiorcom rynki państw latynoamerykańskich, które odbyło się 26 listopada 2021 r, w hotelu Scandic w Gdańsku. 


Witając gości Dyrektor Generalny Krajowej Izby Gospodarczej, Marek Kłoczko zaznaczył, że Kuba jest stałym partnerem handlowym Polski w regionie Karaibów. Niewątpliwie polskie produkty cieszą się dobrą opinią na rynku kubańskim i mają stosunkowo dobrą, zwłaszcza w porównaniu do produktów europejskich, relację jakości do ceny. Kuba nadal ma duży potencjał dla eksportu produktów rolno-spożywczych z Polski, gdyż przy niewielkiej krajowej produkcji Kuba corocznie importuje żywność za ok. 2 mld USD.

 

Damian Mucha, Dyrektor ds. rozwoju Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza  w swoim przywitaniu, przypomniał, że spotykamy po raz 6, podczas cyklu seminariów poświęconych rynkom krajów latynoamerykańskich. Łącznie gościliśmy na naszych wydarzeniach ponad 600 uczestników. 

 

Następnie JE Jorge Martí Martinez – Ambasador Kuby w Polsce, podkreślił w swoim wystąpieniu wieloletnie kontakty między naszymi krajami i znaczenie wzajemnej współpracy gospodarczej i wymiany handlowej. Zaznaczył, że Polskie produkty są wysoko cenione na Kubie. Wspomniał również, że wśród perspektywicznych dziedzin polskiego eksportu na Kubę ważne miejsce zajmuje sektor energetyczny, w tym odnawialne źródła energii (energia fotowoltaiczna, wiatrowa).

 

Michał Faryś, Chargé de affairs a.i z Ambasady RP na Kubie opowiadał o nowej regulacji, której założeniem jest umożliwienie bezpośredniego importu oraz eksportu przez przedsiębiorstwa kubańskie. Podkreślił również rolę i znaczenie strefy Mariel,  zlokalizowanej w sąsiedztwie Hawany, platforma produkcyjnej i logistycznej do zakładania firm, których produkcja i usługi będą przeznaczone na rynek krajowy lub eksportowy. Działającej w oparciu o specjalne ramy prawne i zachęty inwestycyjno-biznesowe. 

 

W dalszej części spotkania Dariusz Latoszek, przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii opowiadał o polsko-kubańskich relacjach gospodarczych oraz perspektywach ich dalszego rozwoju. 

 

O gospodarce Dominikany i najatrakcyjniejszych sektorach inwestycyjnych (m.in. nieruchomościach) opowiadał Jędrzej Pacak, z Casa Dominicana, Polsko Dominikańskiej Izby Gospodarczej. Przekonywał, że Dominikana to wspaniały kraj z dynamicznym rynkiem, w który warto inwestować.  - “Przy zróżnicowanej gospodarce, stabilnym systemie rządowym i sprzyjającym klimacie biznesowym, odzwierciedlonym w trwałym wzroście powyżej średniej regionalnej, gromadzi 49% bezpośrednich inwestycji zagranicznych w regionie” 

 

Praktycznymi uwagami nt możliwości podjęcia działań na rynku kubańskim, aspektami nawiązywania współpracy i utrzymywania relacji biznesowych, z zaproszonymi gośćmi podzieliła się z zebranymi gośćmi Monika Wasążnik, Polsko-Latynoamerykańska Rada Biznesu. 

 

Podczas seminarium eksperci i zaproszeni goście zaprezentowali m.in.:

  • szanse i zagrożenia rynku,
  • różnice prawne i taryfowe oraz kulturowe
  • narzędzia bankowego wsparcia finansowego.
  • praktyczne case studies i swoje doświadczenia z prowadzenia biznesu na rynkach Kuby i Dominikany.
     

Dziękujemy za udział w wydarzeniu, fantastyczną atmosferę i klimat prawdziwej Kuby i Dominikany!

 

Wydarzenie organizowane we współpracy z:

  • Ministerstwo Rozwoju i Technologii
  • Ministerstwo Spraw Zagranicznych
  • Santander Bank Polska
  • Krajowa Izba Gospodarcza (Polish Chamber of Commerce)
  • Polsko-Latynoamerykańska Rada Biznesu/Consejo Empresarial Polaco - Latinoamericano
  • Polsko-Dominikańska Izba Gospodarcza
  • Pomorski Broker Eksportowy

 

Aleja Grunwaldzka 82

80–244 Gdańsk

Telefon:

+48 58 305 23 25

E-mail:

biuro@rigp.pl

O nas
Członkostwo
Projekty
Izba poleca
Informacje