layer-121

Dzieje się w Izbie

Scroll Down
Kalendarz Newsletter

10. Forum Inicjowania Rozwoju

10 lecie Fundacji Inicjowania Rozwoju UP FOUNDATION


24 listopada 2021 odbędzie się coroczna, największa na Pomorzu międzysektorowa konferencja Forum Inicjowania Rozwoju organizowana przez Fundację Inicjowania Rozwoju UP FOUNDATION. W jej trakcie lokalny biznes, samorząd i organizacje pozarządowe będą poruszać tematy wynikające z  Agendy 2030 ONZ na rzecz zrównoważonego rozwoju.


We wrześniu tego roku, w ramach Ogólnoświatowego Strajku Klimatycznego, odbyło się 1400 strajków na sześciu kontynentach, w tym w 20 miastach Polski. Głównym przekazem było hasło: “Zacznijcie działać”. Greta Thunberg, liderka ogólnoświatowego ruchu, twierdzi, że „niektórym może się wydawać, że zmierzamy w dobrym kierunku, ale jest wręcz odwrotnie. Od czasu pandemii tylko 2% wydatków rządowych przeznaczono na czystą energię. 2021 r. ma przynieść drugi największy wzrost emisji CO2 w historii. Niedawny raport IPCC pokazał, że do 2030 r. emisje w porównaniu do roku 2010 wzrosną o ok. 16%”.  

 

I choć spektakularne, światowe katastrofy  związane ze zmianami klimatycznymi nie są w naszym kraju częstym zjawiskiem, to będziemy je odczuwać coraz intensywniej również na skalę lokalną. Przykładem jest podnoszenie się poziomu wód Bałtyku i zagrożenie,  jakie to zjawisko niesie dla miast na Wybrzeżu. Gdańsk i inne miasta na Wybrzeżu będą więc regularnie podtapiane. Trzeba będzie decydować, które fragmenty lądu oddać morzu. Ten sam scenariusz dotyczy Ustki, czy Kołobrzegu, Świnoujścia i Międzyzdrojów. Przed nami będzie również decyzja, czy pozwolić miastu Hel stać się wyspą, czy inwestować w próby uratowania ciągłości lądu na półwyspie. 

 


Coraz większa część społeczeństwa ma świadomość zagrożenia, jakim są zmiany klimatyczne, jednak to wciąż niewystarczające. Dlatego tak ważne jest budowanie świadomości i klimatu do zmiany na rzecz planety poprzez partnerstwo i odważne przywództwo. I to jest przewodni motyw tegorocznego Forum Inicjowania Rozwoju, które co roku, już od 10 lat, organizowane jest przez Fundację Inicjowania Rozwoju Up Foundation (FIR UPF). 

 


24 listopada 2021 odbędzie się największa na Pomorzu, jubileuszowa konferencja, której zagadnienia łączą działania pomorskiego biznesu, samorządu i organizacji pozarządowych związanych z  Agendą 2030 ONZ  na rzecz zrównoważonego rozwoju. Do tej pory Forum przyciągnęło ponad 1900 uczestników. Monika Hinc, prezeska FIR UPF, zapewnia, że tegoroczne wydarzenie będzie nie tylko okazją do edukacji i networkingu, ale także szansą do określenia kolejnych wspólnych wyzwań niwelujących skutki zmian ekologicznych i społecznych. “Jubileusz 10-lecia Forum jest doskonałą okazją, by podzielić się wspólnymi sukcesami i podziękować wszystkim zaangażowanym” - dodaje Monika Hinc.

 


Forum Inicjowania Rozwoju to przede wszystkim spotkania z zaangażowanymi osobowościami ze świata biznesu, sektora publicznego, organizacji pozarządowych i mediów. Swoją obecność potwierdziła Ewa Ewart, wielokrotnie nagradzana dziennikarka i reżyserka filmów dokumentalnych (m.in. “Klątwa obfitości”, 2019). O gościach Forum opowiada Monika Hinc: “Rozmawiać będziemy z Tomaszem Stawiszyńskim - filozofem, eseistą, autorem książek, m.in. “Co robić przed końcem świata”. W powiązania obszarów gospodarka-energia-zasoby-środowisko wprowadzi nas analityk megatrendów, ekspert i dziennikarz - Marcin Popkiewicz. Będziemy mieli przyjemność spotkać się z dr Joanną Jurgą - projektantką produktu i przestrzeni, analogową astronautką i dwukrotną komandorką symulacji misji kosmicznych w Mobilnej Stacji Badawczej Lunares”.  Forum będzie gościć również Przemysława Staronia - psychologa, kulturoznawcę, uhonorowanego w 2018 roku tytułem “Nauczyciel Roku”.

 


Eksperci poruszą ważne kwestie wokół trzech wiodących osi tegorocznego Forum - planeta, partnerstwo, przywództwo. Wskażą, jak skoncentrować uwagę na budowaniu społecznej świadomości wokół wyzwań klimatycznych, a także pokażą możliwości wpływu na środowisko poprzez społeczną aktywność. Nawiążą do odwagi w przywództwie wobec świata zdominowanego przez ciągłą zmianę oraz zwrócą uwagę na rolę trendów w tych skomplikowanych procesach. Panele moderować będą Ewa Sowińska i Szymon Bujalski. 

 


Tegoroczne wydarzenie otworzy Gala 7. edycji Konkursu Grantowego Funduszu Inicjowania Rozwoju, podczas której przekażemy informację, w jakie inicjatywy międzysektorowe nasi Partnerzy zainwestują po raz kolejny środki finansowe. Każda z tych inicjatyw, poza grantem finansowym, otrzyma także wsparcie doradcze w ramach Akceleratora Innowacji Międzysektorowych. Dotychczas, FIR UPF zapewniła swoim beneficjentom 120 godzin szkoleniowych i aż 560 godzin konsultacji doradczych. 

 


“Do tej pory przekazaliśmy ponad pół miliona złotych na realizację  pomorskich innowacji międzysektorowych, które wpływają na realną zmianę społeczną na Pomorzu” podkreśla przedstawicielka jednego z partnerów strategicznych - Patrycja Zbytniewska - koordynator ds. projektów społecznych w LPP.

 

„W dotychczasowej działalności Funduszu wsparliśmy finansowo i merytorycznie 30 partnerstw realizowanych w modelu biznes, NGO i sektor publiczny” - dodaje Magdalena Rzeszotalska - dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i CSR/ESG Polpharma. “Każde z nich ma swoje korzenie w województwie pomorskim, a duża część, jak np. Browar Spółdzielczy, Tczewscy Kurierzy Rowerowi, Sklep charytatywny Luk Luk, Kobiety Wędrowne, spółdzielnia socjalna Zeroban czy Kawiarnia Caffe Aktywni, to innowatorzy na skalę Polski. To pokazuje jak wielki potencjał mają mieszkańcy Pomorza” - mówi Katarzyna Weremko, dyrektorka departamentu Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej, w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. 

 


Forum obfitować będzie także w szereg dobrych praktyk i inspiracji związanych  z działaniami na rzecz klimatu, edukacji włączającej, partnerstw międzysektorowych, odpowiedzialnego biznesu, różnorodności. Wśród przykładów pojawią się działania na rzecz równości zaprezentowane przez Radę ds. Kobiet przy Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Poznamy najnowsze wytyczne dla firm, dotyczące raportowania ESG, które już niebawem zrewolucjonizują światowy biznes. Sposobem na skuteczne partnerstwo na rzecz 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju podzielą się z nami przedstawiciele Kampanii 17 Celów z CSR Consulting. Agencja Rozwoju Pomorza S.A. opowie o możliwości finansowania inwestycji na rzecz klimatu i innych celów społecznych. Nie zbraknie wypowiedzi partnerów biznesowych przedsięwzięcia. “Partnerzy Forum partycypują w organizacji wydarzenia zarówno finansowo, jak i merytorycznie. W tym roku do grona fundacyjnych partnerów dołączyła Ergo Hestia. Nasi wieloletni Partnerzy utożsamiają się z tematami, które podejmujemy podczas Forum i stąd wielopoziomowe zaangażowanie różnych firm i organizacji takich jak Polpharma, LPP, Farm Frites Poland, Scalac, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Miasto Gdańsk czy debiutująca w tym roku w roli partnera konferencji Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów” - dodaje prezeska FIR UF. Miasto Gdańsk zaprezentuje dobre praktyki w zakresie budowania społeczności przyjaznej imigrantom. “Forum Inicjowania Rozwoju to jedyne miejsce, gdzie trzy, na co dzień odrębne światy, mogą dyskutować nad jedną, kluczową sprawą - zmianami społecznymi, związanymi także z różnorodnością, otwartą edukacją, integracją a także zmianami klimatycznymi ” - mówi Grzegorz Szczuka, dyrektor Wydziału Rozwoju Społecznego Miasta Gdańska - “Kryzys klimatyczny nie jest zjawiskiem odosobnionym. Jest spowodowany tym samym, co napędza inne kryzysy i nierówności na świecie. To mechanizm naczyń połączonych, stąd tak istotna jest nasza integracja w działaniu”. 


10-lecie Fundacji Inicjowania Rozwoju zbiegło się w czasie z innym ważnym wydarzeniem – wyróżnieniem fundacji w kategorii Lider Odpowiedzialności Społecznej przyznanym w ramach XXII edycji konkursu Pomorskiego Gryfa Gospodarczego. „Otrzymanie takiej nagrody to wspaniały katalizator do dalszego działania na rzecz zmiany, również tej która dotyczy naszego klimatu. Wierzę, że zbliżająca się konferencja będzie doskonałym miejscem do wypracowania wspólnych wniosków, które docelowo pomogą nam przyczynić się do implementacji realnych zmian środowiskowych w naszym otoczeniu”, podsumowuje Monika Hinc. 

 


Szczegóły wydarzenia: 

Wydarzenie na fb: https://www.facebook.com/events/990988848129970 

www.forumrozwoju.org.pl 

link do rejestracji: https://tiny.pl/9wqcn 

 


Organizator:

 • Fundacja Inicjowania Rozwoju UP FOUNDATION

Patron honorowy:

 • Marszałek Woj. Pomorskiego

Patroni merytoryczni: 

 • UNGlobal Compact
 • Kampania 17 celów
 • Forum Odpowiedzialnego Biznesu
 • Partnerzy Strategiczni:
 • Polpharma
 • LPP

Partnerzy wspierający: 

 • Farm Frites Poland
 • ERGO Hestia
 • Scalac
 • Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów
 • Amber Expo
 • Samorząd Województwa Pomorskiego + Inteligentne specjalizacje
 • Miasto Gdańsk

Partnerzy:

 • Regionalna Izba Gospodarcza Pomorza
 • Pracodawcy Pomorza
 • Pomorski Związek Pracodawców Lewiatan
 • Pomorska Izba Rzemieślnicza Małych i Średnich Przedsiębiorstw
 • Gdański Klub Biznesu
 • Związek Kaszubskich Pracodawców
 • Agencja Rozwoju Pomorza S.A.
 • PeRspective CSR
 • 2Pi Group
 • Wolontariat Gdańsk
 • CSR Consulting
 • Regionalne Centrum Wolontariatu
 • Sowińska Rekomendowane Relacje
 • Eso Audit
 • Polski Instytut Etyki
 • CSR info
 • Młodzieżowy Strajk Klimatyczny
 • Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Debrzno
 • Nadwiślański Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej
 • Fundacja RC
 • Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek


Patroni medialni:

 • Express Biznesu
 • odpowiedzialnybiznes.pl
 • brand24.pl
 • trojmiasto.pl

 


Kontakt:

Aleksandra Wołodko

tel. kom. 501693445,

e-mail: aleksandra.wolodko@upfoundation.pl 

 

 

 

FIR Renata DąbrowskaKonferencja 10FIR_2021-11-09FIR R_Dąbrowska_fot

Aleja Grunwaldzka 82

80–244 Gdańsk

Telefon:

+48 58 305 23 25

E-mail:

biuro@rigp.pl

O nas
Członkostwo
Projekty
Izba poleca
Informacje