layer-121

Dzieje się w Izbie

Scroll Down
Kalendarz Newsletter

Wyniki konkursu o Nagrodę Pomorską Gryf Gospodarczy

Gala wręczenia nagród dla liderów pomorskiego biznesu, odbyła się 15 września na 34 piętrze w budynku Olivia Centre. Nowe miejsce oraz prestiż nagrody przyciągnęło wielu gości, wśród których znaleźli się politycy, senatorowie, samorządowcy, przedstawiciele uczelni oraz konsulatów. Najważniejszymi gośćmi byli jednak przedsiębiorcy, którzy swoją działalnością wpływają na rozwój regionu. Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym oraz wyróżnionym firmom! Życzymy dalszych sukcesów oraz wielu ciekawych pomysłów!
 

 

▶ Lider Innowacji mikro i małe przedsiębiorstwo
Laureat: Bioseco S.A. Gdańsk

Firma Bioseco SA tworzy innowacyjne urządzenia do automatycznego wykrywania ptaków i innych obiektów w przestrzeniach powietrznych farm wiatrowych i portów lotniczych. Produkty Bioseco łączą ze sobą innowacje mające zastosowanie przy w przemyśle z dbałością o naturę, bioróżnorodność i ochronę ptaków.

 

Wyróżnienia:

• Snarto Sp. z o. o. Kwidzyn

• D&H Innovations Sp. z o.o. Niezabyszewo

 

 

▶ Lider Innowacji średnie i duże przedsiębiorstwo
Laureat: Learnetic SA Gdańsk

Learnatic wspiera edukację nie tylko w rodzimym kraju, ale i na całym świecie, bo aż w 30 krajach na 4 kontynentach. To nowoczesne materiały dydaktyczne dla nauczycieli, terapeutów i uczniów, a ich najnowsze narzędzie mAuthor jest innowacją na skalę światową i jedynym w swoim rodzaju rozwiązaniem przeznaczonym do tworzenia w pełni interaktywnych treści edukacyjnych (również z ofertą dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjno-rozwojowymi).

 

Wyróżnienia:

• Biofeed Sp. z o.o. Pelplin

• Ekoinbud Sp. z o.o. Gdańsk

 

 

▶ Lider Eksportu mikro i małe przedsiębiorstwo
Laureat: Alumino Sp. z o.o. Słupsk

Alumino to firma produkująca m.in. drzwi zewnętrzne, tarasowe, fasady, ogrody zimowe i okna o właściwościach: ciepłochronnych, antywłamaniowych, czy przeciwpożarowych. Łańcuchy dostaw opierają na lokalnych dostawcach. Firma posiada najnowocześniejszą, zautomatyzowaną linię produkcyjną. A ich wyroby zaspokajają oczekiwania ekstremalnie wymagającego rynku szwajcarskiego.

 

Wyróżnienia:

• Portman Lights Sp. z o.o. Gdynia

• Greto Polska Sp. z o.o. Gdynia

 

 

▶ Lider Eksportu średnie i duże przedsiębiorstwo
Laureat: Rockfin Sp. z o.o. Żukowo

Rockfin to firma specjalizująca się w projektowaniu, produkcji, testowaniu oraz serwisowaniu urządzeń pomocniczych dla przemysłu energetycznego oraz naftowo – gazowego. Od ponad 30 lat działa na runku. Urządzenia Rockfin pracują w ponad 100 krajach m.in. w elektrowniach nuklearnych, gazowych, węglowych, wodnych i platformach wiertniczych.

 

Wyróżnienia:

• Primagran Sp. z o.o. Stegna

• Grupa Kapitałowa Trans Polonia Tczew

 

 

▶ Lider Inwestycji
Laureat: ATM Lighting Sp. z o.o. Gdańsk

Spółka produkuje specjalistyczne, techniczne oświetlenie do bardzo wymagających warunków pracy. Wraz z Politechniką Rzeszowską, opracowała i opatentowała innowacyjną farbę, która ogranicza osadzanie się pyłu i kurzu na malowanych powierzchniach. Dzięki dotacji z PARP powstała nowoczesna fabryka w Gdańsku, zaopatrzona w „szytą na miarę” malarnię proszkową.

 

Wyróżnienia:

• Rockfin Sp. z o.o. Żukowo

• Baukrane Sp. z o.o. Gdańsk

 

 

▶ Lider Zarządzania Różnorodnością
Laureat: brak

 

Wyróżnienia:

Wyróżnione firmy rozumieją, że różnorodność w miejscu pracy jest kluczowym czynnikiem wpływającym na rozwój organizacji i jej sukces. Świadomie podejmują inicjatywy mające na celu zapewnienie reprezentacji różnych grup społecznych w zespołach pracowniczych. A ich działania przekładają się inkluzywność w środowisku pracy.

 

• Gdańska Fundacja Kształcenia Menedżerów Gdańsk

• Progres HR International Sp. z o.o. Gdańsk

• Car Lease Polska Sp z o. o. Gdynia

 

 

▶ Pomorski Start-up
Laureat: Terra Sp. z o.o. Gdańsk

Celem firmy jest rozwijanie narzędzi umożliwiających firmom mierzenie, redukowanie oraz kompensowanie emisji CO2 oraz innych działań pomagających ograniczyć zmiany klimatyczne. Firma stworzyła również aplikację, która automatycznie rejestruje oszczędności emisji dzięki ekologicznym wyborom transportowym, np. z jazdy do pracy rowerem. Jest to pierwsza i jedyna aktualnie taka aplikacja na świecie.

 

Wyróżnienia:

• NanoExpo Sp. z o.o. Gdańsk

• EV VOLTA Sp. z o.o. Słupsk

 

 

▶ Lider Rozwoju Kompetencji
Laureat: BEST S.A. Gdynia

Firma BEST S.A. podejmuje różnego rodzaju inicjatywy dopasowane do indywidualnych potrzeb pracownika. Tworzy i realizuje programy, które pozwalają pracownikom rozwijać się zawodowo np. poprzez indywidualne spotkania z coachem, realizuje program Job Rotation program oparty na oddelegowaniu do pracy w inny dziale. Na uwagę zasługuje przewidziany na okres roku program Talentów Better BEST dedykowany pracownikom o dużym potencjale rozwojowym.

 

Wyróżnienia:

• Samodzielny Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Lęborku

• Międzynarodowe Targi Gdańskie SA Gdańsk

 

 

▶ Lider Zielonej Transformacji
Laureat: Baltic Hub Container Terminal Gdańsk

Baltic Hub Container Terminal jest największym i najszybciej rozwijającym się polskim terminalem kontenerowym i jedynym terminalem głębokowodnym w rejonie Morza Bałtyckiego. Kluczowym celem firmy jest jak największa redukcja śladu węglowego. W terminalu stosowane są elektryczne, nowoczesne i wydajne suwnice nabrzeżowe, przy rozbudowie nowego terminalu T3 użyto specjalnego betonu minimalizującego emisję CO2.

 

Wyróżnienia:

• Terra Sp. z o.o. Gdańsk

• Trefl SA Gdynia

 

 

▶ Gmina Przyjazna Przedsiębiorcom
Laureat: Gmina Miasta Gdańska

Miasto Gdańsk posiada system zarządzania jakością ISO, który daje gwarancję jakości dobrej współpracy urzędników z przedsiębiorcami. Liczne instytucje otoczenia biznesu wspomagają rozwój przedsiębiorczości poprzez wydarzenia czy szkolenia wspierające przedsiębiorczość w gminie.  Warta podkreślenia jest obecność różnych instytucji w gdańskich szkołach, która wspomaga rozwój przedsiębiorczości wśród młodzieży.

 

Wyróżnienia:

• Gmina Bytów

• Gmina Szemud

• Miasto Słupsk

• Gryf Medialny

• Learnetic SA Gdańsk

Firma Learnetic SA tworzy technologie i rozwiązania wspierające edukację, Jest obecna w ponad 30 krajach świata na 4 kontynentach. Z rozwiązań firmy korzysta ponad 60% szkół w Polsce i kilkaset tysięcy uczniów na całym świecie. Produkty firmy Learnetic zdobyły wiele polskich i światowych nagród oraz wyróżnień.

 

Podczas uroczystej Gali zabrał głos Michał Górski, Honorowy członek Izby, omówił wyniki konkursu w imieniu Kapituły Konkursowej nagrody Gryfa Pomorskiego w kategorii Gmina Przyjazna Przedsiębiorcom:

W edycji roku 2023-go Gryfa Pomorskiego w konkursie Gmina Przyjazna Przedsiębiorcom wzięło udział 14 gmin naszego województwa. Wszystkie gminy wypełniły specjalne ankiety, w których zdaliśmy im 24 punktowanych pytań. Maksymalnie można było zdobyć 695 punktów. Zwycięska gmina uzyskała 567,06 pkt, tj. 81,8 możliwych punktów. Oceniamy ten wynik bardzo wysoko!

Warto przy tej okazji spróbować ocenić kondycję samorządów terytorialnych w obszarze ich zarządzania i relacji z biznesem.

 

W obszarze zarządzania strategicznego, czyli takiego, który oparty jest o strategie rozwoju i planowanie przyszłości, należy gminy uczestniczące w projekcie ocenić wyraźnie pozytywnie. Tylko jedna z gmin nie posiadała aktualnej strategii rozwoju. Większość gmin posiada także strategie cząstkowe, a w tym programy rozwoju przedsiębiorczości. A wszystkie gminy podejmowały w 2022 roku działania wspierające przedsiębiorców – Brawo!

 

Średnia pokrycia powierzchni gmin aktualnymi planami zagospodarowania przestrzennego wynosi 30%, co należy uznać za wynik niezły. Wszystkie oceniane gminy posiadają internetowy dostęp do planów zagospodarowania przestrzennego. Najlepszym wynikiem szczyci się tu gmina wiejska Pruszcz Gdański.

Niestety tylko dwie z 14 ocenianych gmin posiada aktualne certyfikaty jakości zarządzania typu ISO, co tłumaczyć można powszechną niechęcią do obszernych prac sprawozdawczo-biurowych, które cechują te certyfikaty. Gminy, które posiadają taki certyfikat to: Gdańsk i Miastko.

 

Średnia wartość dofinansowania zadań własnych gminy ze źródeł pozabudżetowych, a w tym ze środków Unii Europejskiej wynosi 641,50 zł na mieszkańca, co należy uznać za wynik dobry i tożsamy z danymi z miasta Gdańska, który jest znany z wysokich umiejętności w tym zakresie. Liderem w tym obszarze okazała się gmina Gniew.

 

Rozwój przedsiębiorczości liczony ilością firm na 1000 mieszkańców należy uznać za dobry i wyrównany, gdyż większość gmin posiada tu zbliżone dane do średniego wskaźnika, który wyniósł 132 firmy na 1000 mieszkańców. Tu najlepszą jest gmina Szemud.

Jednym z istotnych badanych wskaźników jest poziom zadłużenia gminy. Średni poziom wśród badanych gmin, w badaniu za rok 2022, wyniósł 21,3 % wydatków budżetowych. Najniższy wskaźnik posiadała gmina wiejska Pruszcz Gdański.

 

Ocenialiśmy też liczbę organizacji przedsiębiorców lub ich oddziałów na terenie poszczególnych gmin i tutaj dane są o tyle niezadawalające, że aż wśród 43% gmin nie ma ani jednej organizacji przedsiębiorców. To wielkie zadanie zarówno dla samych przedsiębiorców jak i dla jst.

Pytaliśmy też naszych gminnych partnerów o to, czy któraś z Komisji Rady Gminy dedykowana jest wsparciu przedsiębiorczości. Niestety tylko w jednej gminie jest taka komisja i jest to gmina Sierakowice.

 

Badaliśmy także czas oczekiwania na wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Okazało się, ze średnio wynosi on ok. 5 dni. Natomiast czas oczekiwania na decyzje o warunkach zabudowy średnio wynosi 62 dni. W obydwu przypadkach najkrócej trwa to w gminie Studzienice tj. odpowiednio 1 i 30 dni.

 

W zdecydowanej większości gmin prowadzone są w szkołach zajęcia z przedsiębiorczości, jedynie 4 gminy takowych nie prowadzą. Zgłaszamy tu jako RIGP ofertę wsparcia w tym obszarze. Podobnie kształtuje się statystyka funkcjonowania specjalnych zakładek lub podstron dla inwestorów na stronach internetowych ankietowanych gmin. Taki sposób informowania zdecydowanie ułatwia przedsiębiorcom decyzje inwestycyjne.

W tym roku po raz pierwszy pytaliśmy w ankietach gminy czy pisma i wnioski nadsyłane drogą elektroniczną są rejestrowane w książce podawczej w książce podawczej. 13 gmin odpowiedziało pozytywnie. Mamy jednak świadomości, że nie dzieje się tak powszechnie. Nasza, przedsiębiorców, praktyka mówi nam, że nie jest to regułą. W większości gmin napotykamy niestety na niepoważne traktowanie pism i wniosków nadsyłanych elektronicznie przez przedsiębiorców.

 

Tyle statystyk, a teraz przejdźmy do wyników konkursu

Zacznijmy od wyróżnień, które decyzją kapituły konkursu zostały przyznane w trzech kategoriach:

w kategorii gmina miejska i miejsko-wiejska

w kategorii gmina wiejska

w kategorii miasto na prawach powiatu

Kapituła, co ważne, wzięła także pod uwagę wielkość gmin, budżety i liczbę mieszkańców  oraz ich rezultaty we wspieraniu przedsiębiorczości w relacji do posiadanych zasobów i możliwości finansowych.

 

 

W kategorii gmina miejska i miejsko-wiejska najwięcej punktów zdobyła Gmina Bytów - 395,22 pkt.

Gmina Bytów podejmuje działania, które sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości.

Gmina inwestuje w infrastrukturę techniczną oraz  przygotowuje teren pod inwestycje.

Ponadto w gminie działa Kaszubski Inkubator Przedsiębiorczości, który udostępnia przedsiębiorcom pomieszczenia, sale konferencyjne szczególnie tym, którzy stawiają pierwsze kroki na rynku.

Na terenie gminy odbywają się liczne, cyklicznie spotkania dla przedsiębiorców, w 2022 roku było to ok. 20 spotkań i dotyczyły m. in.: zakładania działalności gospodarczej, efektywności energetycznej przedsiębiorstw i możliwości pozyskania dofinansowania działalności.

 

 

W kategorii gmina wiejska największą liczbę punktów zdobyła Gmina Szemud - 375,33 pkt.

 Gmina Szemud wyróżniła się szczególnie tym, że usadowiła na swoim obszarze największą liczbę firm w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, ponadto  gmina zorganizowała liczne spotkania z przedsiębiorcami, na które zostały zaproszone w formie prelegentów:  Agencja Rozwoju Pomorza, Agencja Rozwoju Przemysłu, Pomorski Fundusz Pożyczkowy, Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz Kaszubki Związek Pracodawców. Uruchomiona została także podstrona  Szemudzkiego Centrum Wspierania Przedsiębiorczości na stronie Urzędu Gminy z aktualnymi informacjami (m.in. dot. form wsparcia, webinariów, szkoleń) dla przedsiębiorców.

 

 

W kategorii miasto na prawach powiatu wyróżnienie otrzymuje Miasto Słupsk - 428,85 pkt.

Słupsk słynie z bardzo prężnie działających instytucji otoczenia biznesu, takich jak: Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego, Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna, Słupski Inkubator Technologiczny, Słupski Klaster Bioenergetyczny oraz Słupska Izba Przemysłowo-Handlowa. Ponadto ułatwieniem dla przedsiębiorców jest to, że aż 74% obszaru miasta pokryte jest aktualnymi planami zagospodarowania przestrzennego. Podkreślenia wymaga fakt, że miasto świadczy całemu regionowi usługi związane ze wspieraniem rozwoju przedsiębiorców i przedsiębiorczości.

 

 

Konkurs wygrała Gmina Gdańsk otrzymując nagrodę Gryfa Pomorskiego i tytuł Gminy Przyjaznej Przedsiębiorcom, uzyskując 567,06 pkt.

Miasto Gdańsk zdecydowanie wyróżnia się na mapie województwa w obszarze wspierania rozwoju przedsiębiorczości. Gmina, jako jedna z nielicznych na terenie województwa, posiada wdrożony i certyfikowany system zarządzania jakością ISO, który daje gwarancję jakościowo dobrej współpracy urzędników z rzeszą przedsiębiorców. Liczne instytucje otoczenia biznesu (łącznie jest ich aż 23) wspomagają rozwój przedsiębiorczości poprzez liczne (około 50) wydarzenia, konkursy, szkolenia, webinaria itp. nakierowane na wsparcie przedsiębiorczości w gminie. Podkreślenia wymaga także liczna i intensywna obecność różnych instytucji w gdańskich szkołach średnich i podstawowych, których działalność nakierowana jest na zajęcia poświęcone wiedzy o przedsiębiorczości młodzieży.

Z uznaniem podkreślić należy, że Gdańsk już nawet w 62 przedszkolach samorządowych wprowadził program  ABC Ekonomii. Przedszkola te zostały wyposażone w pakiety edukacyjne dla nauczycieli w zakresie wiedzy edukacji ekonomicznej, finansowej i przedsiębiorczości celem przekazywania jej dzieciom. W oparciu o dostarczone materiały nauczyciele m.in. organizują co roku tydzień ekonomii w grupie 6 latków uczęszczających do przedszkoli lub przekazują wiedzę ekonomiczną wplatając ją w tematykę poruszaną podczas zajęć w różnych grupach wiekowych.

 

 

 

Fot. Piotr Połoczański. 

Szczegóły: https://gryfgospodarczy.pl/ 

 

 

 

 

gryf23_011-1024x681gryf112-1024x681gryf080-1024x681gryf094-1024x681gryf067-1024x681gryf063-1024x681gryf051-1024x681gryf046-1024x681gryf033-1024x681gryf018-1024x681gryf002-1024x681gryf23_026

Aleja Grunwaldzka 82

80–244 Gdańsk

Telefon:

+48 58 305 23 25

E-mail:

biuro@rigp.pl

O nas
Członkostwo
Projekty
Izba poleca
Informacje