layer-121

Dzieje się w Izbie

Scroll Down
Kalendarz Newsletter

Wernisaż DOM / ДІM z okazji Święta Niepodległości Ukrainy

W środę 24 sierpnia o godzinie 16:00 w Gdańskim Centrum Handlowym Manhattan przy al. Grunwaldzkiej 82 nastąpi uroczyste otwarcie wystawy prac ukraińskich artystów i artystek. Prace łączy wspólny temat, jakim jest “ДІM”, czyli po ukraińsku “dom”. Organizatorzy chcą w ten sposób uhonorować 31. rocznicę uchwalenia Deklaracji Niepodległości Ukrainy. Organizatorami wystawy są Gdańskie Centrum Handlowe Manhattan oraz Fundacja RC.

“Do naszej siedziby codziennie przychodzą obywatelki i obywatele Ukrainy. Uczestniczą w licznych zajęciach artystyczno-kreatywnych i edukacyjnych, jak również w szkoleniach zawodowych czy spotkaniach z psychologiem. Dużo z nimi rozmawiamy, znamy ich problemy oraz oczekiwania.” - mówi Łukasz Samborski, dyrektor Fundacji RC - “Wiemy, że uchodźcy bardzo tęsknią za ojczyzną i mają potrzebę manifestowania swojej tożsamości. Chcą się integrować, jednak równie ważne jest dla nich obcowanie z własną kulturą. Takie spotkania kulturalno-artystyczne organizujemy w Domu Sąsiedzkim w Pałacu, jednakże możliwość pokazania artystów z Ukrainy szerszej publiczności, w tym ważnym dniu, będzie idealnym wyrazem naszego poparcia dla ich walki o wolność. ”

 

Co zobaczymy w Manhattanie?

Dasha Balabai, kuratorka wystawy, która na co dzień koordynuje działania na rzecz uchodźców w Fundacji RC, zorganizowała wystawę w dwóch odsłonach.

 

“Z miłości do Ukrainy”

Miłość to zdolność dawania bez oczekiwań, a wolność to zdolność wyboru kogo kochać, z kim się przyjaźnić, a ogólnie wolność to czuć się szczęśliwym. W 2014 roku kilkoro artystów ukraińskich zorganizowało wystawę „Z miłości do Ukrainy", której celem było zjednoczenie malarzy mieszkających w wielu zakątkach tego kraju. Wystawę prezentowano w różnych miastach i cieszyła się dużą popularnością, zestawiając różnorodne techniki i tematykę prac poszczególnych twórców. Przez wzgląd na wojskowe działania Rosji na terytoria Ukrainy niektórzy uczestnicy wystawy mieli obawy o bezpieczeństwo swoich dzieł, zwłaszcza w Charkowie i Chersoniu.

Jeden z organizatorów wystawy, Mychajło Szmigelskij, służy obecnie w wojsku i broni Ukrainy. Wiaczesław Prodan wyjechał do Polski i pracuje w Domu Kultury w Aleksandrowie Łódzkim. Sashko Balabai jest wolontariuszem oraz kontynuuje malowanie we Lwowie, kiedy cała jego rodzina przebywa w Gdańsku. Igor Melnik nadal prowadzi pracownię malarstwa w Szkole Artystycznej w miejscowości Stryj.

Ideą wystawy jest demonstracja poparcia dla walczącej z najeźdźcą Ukrainy. Poprzez malarstwo artyści starają się opowiedzieć o tradycji, o rodzinnym domu, podzielić się swoją wizją świata i, mimo wszystko, patrzeć w przyszłość.

 

„Każdy Ukrainiec to Super Hero”

Autorka cyklu ma 9 lat i pochodzi z Żytomierza. Marta Hrytsanyuk to młoda artystka lubi malować, lubi swoją cudowną Ukrainę, marzy o jej zwycięstwie i buduje plany na przyszłość. Bohaterzy i bohaterki jej pracy to ludzie, którzy podzielają jej wartości, nie boją się walczyć o wolność. Z odwagą pokonują przeszkody, które pojawią się w tej nowej dla nich rzeczywistości. Jej prace są bardzo kolorowe, z pozoru beztroskie, jednak w szczegółach widać tragedię wojny. Marta publikuje swoje prace na Instagramie @martaHRYTSANIUK

 

“Od samego początku wojny angażowaliśmy się w pomoc uchodźcom. Wraz z partnerami centrum zorganizowaliśmy i sfinansowaliśmy świetlicę dla dzieci oraz lekcje polskiego. Wolne powierzchnie udostępniliśmy organizacjom pozarządowym na urządzenie Sklepu Za Darmo, gdzie rozdawana jest żywność i pomoc rzeczowa dla nowych mieszkańców. Od połowy lipca działa tam też punktu informacyjny dotyczący aktywizacji zawodowej.” - mówi Łukasz Tomczak, dyrektor zarządzający GCH Manhattan - “Nasze centrum od zawsze wspiera wszelkie działania kulturalno-artystyczne, m.in. Biblioteki Manhattan czy Gdańskiej Szkoły Artystycznej. Z radością przyjęliśmy zatem ofertę współorganizacji wernisażu prac ukraińskich artystów i promowania kultury Ukrainy w tym szczególnym czasie.”

 

Wernisaż prac jest częścią wydarzenia integracyjnego, który odbędzie się w sobotę 27 sierpnia w godzinach 11:00-17:00 pod tytułem “Festyn Rodzinny DOM / ДІM”

Więcej informacji https://fb.me/e/1KRLKoZzA 

 

 

Inicjatorami DOM / ДІM są Fundacja RC oraz Gdańskie Centrum Handlowe Manhattan. Cykl otrzymał Patronat Honorowy Konsula Ukrainy oraz Rady Miasta Zbaraż. Promocję wspierają UA Mriya oraz #Sąsiadpomaga.

Aleja Grunwaldzka 82

80–244 Gdańsk

Telefon:

+48 58 305 23 25

E-mail:

biuro@rigp.pl

O nas
Członkostwo
Projekty
Izba poleca
Informacje