layer-121

Dzieje się w Izbie

Scroll Down
Kalendarz Newsletter

Relacja z wydarzenia „AMERYKA ŁACIŃSKA: ¡VAMOS AO BRASIL!”

Kolejni przedsiębiorcy coraz chętniej rozpatrują możliwości wejścia na nowe rynki. Dla tych, którzy nie wiedzą jak pomysł przekuć w realny sukces, powstał cykl  seminariów Vamos a

2 czerwca br, w hotelu Scandic w Gdańsku, odbyło się ósme, ostatnie przed wakacjami seminarium, tym razem dedykowane wymagającemu rynkowi Brazylii.

 

Wydarzenie organizowane jest przez: Regionalną Izbę Gospodarczą Pomorza, Krajową Izbę Gospodarczą i Polsko – Latynoamerykańską Radę Biznesu, pod patronatem: Ministerstwa Rozwoju i Technologii, przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Pomorskim Brokerem Eksportowym oraz z Santander Bank Polska.

 

Podczas otwarcia seminarium Prezes KIG, Pan Marek Kłoczko witając zebranych gości podkreślił, że Brazylia - największy kraj Ameryki Łacińskiej, jest dla eksporterów z Europy bardzo obiecującym, choć jeszcze mało rozpoznawalnym rynkiem. Ma szansę być także perspektywicznym kierunkiem ekspansji dla polskich przedsiębiorców.

Teraz, gdy zmieniają się łańcuchy dostaw, a wielu przedsiębiorców szuka nowych partnerów, dzisiejsze spotkanie z pewnością pomoże ożywić wartościowe kontakty w Brazylii”

 

Prezes Zarządu Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza, Jarosław Filipczak podsumował dotychczasowe osiągnięcia cyklu Vamos i zachęcił do spotkań stacjonarnych, wspomniał również o tym, że systematycznie warto zwiększać obroty handlowe Polski z Brazylia m.in przez wzgląd na coraz większe zainteresowanie przedsiębiorców tym kierunkiem. 

 

"Wydarzenie Vamos pokazuje m.in jak ważny jest dostęp przedsiębiorców  do wiedzy na temat eksportu, wzmocnienie konkurencyjności polskiej gospodarki na rynkach światowych oraz budowa pozytywnego wizerunku i atrakcyjności polskiego biznesu w skali globalnej"


Wojciech Baczyński, Dyrektor Generalny Polsko-Portugalska Izby Gospodarczej zaznaczył, że w obecnym czasie można zaobserwować zwiększone zainteresowanie przedsiębiorców rynkiem Brazylii, który jest bardzo wymagający pod wieloma względami, choć oferuje duże możliwości, to wymaga dobrego rozpoznania i bardzo solidnego przygotowania. 

 

Swoje uznania dla organizatorów wydarzenia wyraził JE Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Brazylii Jakub Skiba, który połączył się z nami online. W trakcie swojego wystąpienia Pan Ambasador przedstawił zalety, perspektywy i problemy Brazylii. Podobnie jak przedmówca, zwrócił uwagę na sytuację Polskich przedsiębiorców chcących rozpocząć biznes w Brazylii, która rysuje się w dobrych barwach. Nie zmienia to jednak faktu, że Brazylia, jak większość krajów Południowej Ameryki, jest dla większości polskich firm zupełnie nieznanym terenem działalności i należy być dobrze przygotowanym rozpoczynają swoją działalność. To kraj o mocno protekcjonistycznej postawie w obszarze handlu zagranicznego.

 

"Należy być cierpliwym, szczególnie jeśli planuje się otworzyć oddział firmy. Warto mieć na miejscu partnera biznesowego, znającego lokalne realia"


Chargé d’affaires, Radca-Minister Ambasady Brazylii w Polsce, Pan Ademar Seabra da Cruz Junior w swoim wystąpieniu zaznaczył, że W Brazylii trwa ożywienie wzrostu gospodarczego, niezbędne jest coraz większe otwarcie rynku i wzmocnienie handlu zagranicznego, które przyspieszą rozwój Brazylii. Firmy, które zdecydują się na inwestycje na rynku brazylijskim w najbliższym czasie odniosą wymierne korzyści. 

 

W jaki sposób Polsko-Portugalska Izba Gospodarcza (PPCC) wspiera polskich przedsiębiorców w ekspansji do Portugalii i Brazylii, opowiadał Wojciech Baczyński, Dyrektor Generalny PPCC. Zaznaczył, że Polsko-Portugalska Izba Gospodarcza oferuje przedsiębiorcom pomoc w nawiązaniu kontaktów handlowych, wyszukiwanie partnerów, wsparcie prawne, szkolenia, organizację indywidualnych i grupowych misji gospodarczych, analizy rynkowe i wsparcie rekrutacyjne. Izba organizuje również seminaria, konferencje, business mixers i inne – które stanowią dobrą okazję do nawiązania nowych bezpośrednich kontaktów.

 

“Dogłębne poznanie rzeczywistości rynkowej kraju jest jedną z najważniejszych składowych sukcesu” Inwestowanie w Brazylii wymaga bardzo dobrego przygotowania, wiedzy i przemyślanego biznesplanu. Nakłady inwestycyjne zawsze wiążą się z pewnym ryzykiem. Jednak dzięki zaufanym partnerom biznesowym, których jako Izba staramy się łączyć, polskie przedsiębiorstwa mogą liczyć na świetnie zdywersyfikowany kapitał"


Jakich formalności trzeba dopełnić, aby sprawnie przeprowadzić transakcję z partnerem z Brazylii - uwarunkowania taryfowe i pozataryfowe w eksporcie - omówili online w języku angielskim:  Alan Goldlust, Nicholas Grabert Goldlust, Victor Girotto z firmy Comexport. 

 

Na temat specyfiki brazylijskiego prawa podatkowego, certyfikacji oraz procedur, kluczowych aspektów założenia oddziału swojej firmy w Brazylii oraz koncesji na działalność gospodarczą opowiadał Neil Montgomery, Partner; Montgomery & Associados

 

Adam Styś, International Business Manager w Santander Bank Polska zaznaczył, że biorąc pod uwagę wiodącą pozycję grupy Santander w Ameryce Łacińskiej, 

 

Możemy zaproponować naszym klientom unikalne rozwiązania, takie jak pomoc w rejestracji działalności na tych rynkach, zdalne otwarcie rachunków firmowych, czy pomoc w pozyskiwaniu lokalnych partnerów”

 

Dziękujemy wszystkim uczestnikom, ekspertom oraz partnerom wydarzenia. Dzięki wam wydarzenie Vamos to marka, która wspiera polskich eksporterów w ich rozwoju na rynkach zagranicznych oraz pokazuje, że eksport nie jest działalnością zarezerwowaną wyłącznie dla dużych firm. Staje się on również domeną sektora MŚP.

 

 

v11v10v8v9v7v5v4v3v2v1

Aleja Grunwaldzka 82

80–244 Gdańsk

Telefon:

+48 58 305 23 25

E-mail:

biuro@rigp.pl

O nas
Członkostwo
Projekty
Izba poleca
Informacje