Bruksela, Belgia
21 listopada 2024 r.
Projekt HYPOP, inicjatywa finansowana przez Unię Europejską i wspierana przez Clean Hydrogen Partnership i jej członków, z dumą bierze aktywny udział w Europejskim Tygodniu Wodoru 2024 w Brukseli.
Wydarzenie zgromadziło czołowych ekspertów, decydentów i innowatorów, aby omówić najnowsze osiągnięcia w zakresie technologii wodorowej, polityki i rynków. W ramach swojej działalności angażującej projekt HYPOP wziął udział w wydarzeniu, aby aktywnie podzielić się swoimi celami i ustaleniami z międzynarodową publicznością. Udział miał na celu podniesienie świadomości na temat znaczenia zaangażowania interesariuszy publicznych w proces akceptacji wodoru, ze szczególnym uwzględnieniem pomyślnej implementacji instalacji wodorowych w zastosowaniach mobilnych i mieszkaniowych oraz różnych podejść do kwestii zezwoleń i bezpieczeństwa w całej Europie.
Najważniejsze wydarzenia z udziału HYPOP:
- Warsztaty angażowania interesariuszy (19 listopada 2024 r.). W ramach projektu HYPOP zorganizowano warsztaty angażujące interesariuszy z całego sektora wodorowego na temat „Mobilność wodorowa i zastosowania mieszkaniowe: podejście do bezpieczeństwa i zezwoleń w Europie”. Wydarzenie ułatwiło dyskusje na temat wyników projektu dotyczących bezpieczeństwa i zezwoleń na instalacje wodorowe, biorąc pod uwagę zarówno technologie komercyjne, jak i przedkomercyjne w zakresie mobilności i zastosowań mieszkaniowych. Zaprezentowano najlepsze praktyki w Europie, również za pośrednictwem projektów UE, takich jak MultHyFuel, H2Ports, FCH2Rail i REMOTE. Swój wkład w dyskusję wnieśli również europejscy eksperci reprezentujący przemysł, jednostki certyfikujące, badania naukowe i społeczeństwo obywatelskie zaangażowane we wdrażanie technologii wodorowych: Hydrogen Europe, TUV SUD, Centro Nacional del Hidrógeno, Aragon Hydrogen Foundation, Politecnico di Torino, KIWA, RINA Consulting, Hydrogen Poland Association, Central Finland Mobility Foundation (Cefmof).
- Głównym tematem dyskusji były różne przepisy krajowe, procedury uzyskiwania pozwoleń od organów instytucjonalnych (strażaków, władz lokalnych i regionalnych) oraz normy techniczne dla konkretnych urządzeń wodorowych. Ogólnie rzecz biorąc, okazało się, że pomimo pewnych najlepszych praktyk, jasne zasady dotyczące instalacji i użytkowania technologii wodorowych często brakuje lub są niejasne w większości krajów UE, co stanowi barierę dla ogólnego wdrożenia gospodarki wodorowej. Podczas ostatniego okrągłego stołu omówiono również znaczenie współpracy interesariuszy publicznych i instytucjonalnych jako sposobu na pokonanie takich barier. Dyskusja wygenerowała cenne pomysły i perspektywy, takie jak:
- Współpraca z instytucjami w celu wdrożenia nowych przepisów i napędzania rozwoju przyszłych wymogów bezpieczeństwa i zezwoleń, polegając w większym stopniu na wiedzy ekspertów (np. włoski organ straży pożarnej wspierany przez włoski organ certyfikujący, Rina, w celu przejścia na przepisy dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego dla zakładów produkujących wodór, które są bardziej elastyczne i zapewniają bezpieczeństwo cywilne i środowiskowe);
- Wykorzystanie wodoru w typowych wydarzeniach demonstracyjnych, które symulują codzienne czynności, jest skutecznym sposobem na podniesienie świadomości i budowanie zaufania wśród obywateli (np. piec do pizzy zasilany wodorem zaprezentowany podczas wydarzenia publicznego zorganizowanego przez Fundację Cefmof);
- Budowa przyszłej gospodarki wodorowej na tym, co istnieje obecnie pod względem infrastruktury i ram regulacyjnych, aby uniknąć nadmiernego pośpiechu w procesie i zapobiec błędnym osądom, które mogą prowadzić do opóźnień. Pośpiech powoduje marnotrawstwo.
Przeprowadzone warszataty będą stanowić źródło postępu projektu. Wraz z planowanymi warsztatami lokalnymi będą wspierać przygotowanie wytycznych dotyczących wymagań technicznych, wspierając interesariuszy w zakresie bezpieczeństwa i ogólnego wydawania pozwoleń na technologie wodorowe. Kolejne warsztaty z udziałem interesariuszy instytucjonalnych odbędą się w Belgii 24 stycznia, Bułgarii 27 stycznia, Hiszpanii 6 lutego, a wydarzenia w Polsce i Włoszech odbędą się wiosną 2025 r. Dalsze informacje na temat warsztatów będą dostępne na stronie internetowej projektu.
- Sesja prezentacyjna (20 listopada 2024 r.): HYPOP wziął udział w sesji prezentacyjnej EU Project Pavillon, podczas której koordynator projektu dr Ilaria Schiavi przedstawiła szczegółowy przegląd postępów projektu. Sesja ta skupiała się na misjach projektu, celach, osiągniętych wynikach i przyszłych działaniach. Dała ona społeczności wodorowej cenną okazję do dowiedzenia się więcej o wkładzie HYPOP w społeczną akceptację europejskiej gospodarki wodorowej. W tym celu projekt HYPOP będzie bardziej pracował nad publiczną akceptacją wodoru poprzez warsztaty angażujące obywateli. Jak dotąd kolejne daty są planowane na początek lutego 2025 r., pierwsze warsztaty angażujące obywateli odbędą się we Włoszech (pierwszy tydzień lutego), a następnie w Bułgarii 17 lutego.
- Współpraca i synergia: Projekt promuje partnerstwa w całej UE i poza nią, mając na celu zaprezentowanie historii sukcesu i studiów przypadków w ekosystemie wodorowym. HYPOP podkreślił swoje podejście oparte na współpracy z innymi projektami finansowanymi przez UE, podmiotami przemysłowymi i instytucjami badawczymi w celu przyspieszenia wdrażania technologii wodorowych. Aby dołączyć do projektu HYPOP w jego podróży zaangażowania publicznego, wypełnij formularz na stronie już dziś - KLIKNIJ TUTAJ!
Dr Ilaria Schiavi, koordynator projektu HYPOP, skomentowała: „Udział w Europejskim Tygodniu Wodoru był ważnym kamieniem milowym dla projektu HYPOP. Pozwolił nam zarówno zaprezentować nasze postępy, jak i zaangażować się w szerszą społeczność wodorową. Misją HYPOP jest podniesienie akceptowalności wodoru jako czystego źródła energii, a wydarzenia takie jak te wspierają wymianę doświadczeń i podnoszenie świadomości, co przyczynia się do osiągnięcia naszych celów”.
Aby uzyskać więcej informacji na temat projektu HYPOP i być na bieżąco z jego działaniami, odwiedź stronę internetową (www.hypop-project.eu) lub skontaktuj się z nami, wysyłając wiadomość e-mail do naszego koordynatora projektu Ilarii Schiavi, ilaria.schiavi@envipark.com